Radom: szpital buduje instalację fotowoltaiczną i wiatrową

Nawet nawet 1,5 mln zł rocznie uda się zaoszczędzić Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Radomiu dzięki budowanej tam instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej wraz z tzw. systemem kogeneracyjnym.

Realizacja inwestycji powinna zakończyć się do października tego roku. Jej wartość wynosi ponad przekracza 6,7 mln zł., z czego 3,9 mln zł stanowi wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013; blisko 2,4 mln zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego, a 460 tys. zł - ze środków własnych szpitala.

Zastępca dyrektora ds. eksploatacyjno-administracyjnych w radomskim szpitalu Krzysztof Zając powiedział PAP, że do tej pory projekt został zrealizowany w jednej trzeciej. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku.

W ramach projektu przy budynku szpitalnej kotłowni zainstalowany zostanie tzw. system kogeneracyjny o mocy elektrycznej 1166 kW i cieplnej 1150 kWt, wytwarzający energię elektryczną i ciepło z gazu.

Zając podkreślił, że korzyści z systemu kogeneracyjnego są podwójne. - W procesie produkcji energii elektrycznej jako produkt uboczny pozyskiwana jest para wodna lub ciepła woda, które będą wykorzystywane w szpitalu do różnych celów - woda do bieżącego użytku, a para wodna w kotłowni parowej, pracującej na potrzeby m.in. szpitalnej kuchni i pralni - wyjaśnił wicedyrektor.

Dodatkowo na dachu jednego ze szpitalnych obiektów umieszczone zostaną ogniwa fotowoltaiczne, wytwarzające energię elektryczną z energii słonecznej. Z kolei dzięki zastosowaniu wiatraka prądotwórczego energia elektryczna uzyskana z energii wiatru zostanie wykorzystana do zewnętrznego oświetlenia szpitala.

Dzięki wykorzystaniu efektywnych technologii wytwarzania energii dyrekcja placówki spodziewa się sporych oszczędności. Zdaniem wicedyrektora lecznicy inwestycja powinna zwrócić się po 3,5 roku i pozwoli oszczędzić rocznie nawet 1,5 mln zł.

Według szacunków specjalistów w wyniku realizacji projektu szpital zaoszczędzi: energię elektryczną na poziomie ponad 4146 MWh, energię cieplną - 33 984 GJ i paliwo - 586,9 tony w ciągu roku

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH