Prywatny sektor ochrony zdrowia w Polsce: nadszedł czas przejęć i fuzji

Transakcja "wagi ciężkiej" pod sam koniec ubiegłego roku - 400 mln euro za Grupę Lux Med - zdaniem menedżerów znacząco wpłynie na przyszłość prywatnego sektora ochrony Polsce. Inwestorzy ostrożnie pochodzą do realizacji nowych projektów, nastawiając się - w niepewnej sytuacji ekonomicznej i legislacyjnej - na przejmowanie i konsolidacje już istniejących podmiotów.

Proces sprzedaży Grupy Lux Med przez dotychczasowego właściciela, fundusz private equity Mid Europa Partners, cieszył się dużym zainteresowaniem. Na początku w rozmowach uczestniczyło nawet kilkanaście podmiotów krajowych i międzynarodowych, inwestorów finansowych oraz branżowych.

Spektakularna transakcja

Ostatecznie nabywcą Lux Medu została Bupa, międzynarodowa grupa działająca na rynku opieki zdrowotnej; w 2011 roku a osiągnęła przychody w wysokości 40,7 mld zł oraz zysk wartości 2,8 mld zł. Zatrudniająca ponad 52 tys. osób, prowadząc działalność na rynku opieki zdrowotnej m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Wycena spółki przyniosła sprzedającemu 2,5-krotny zwrot z inwestycji. Przypomnijmy, że skonsolidowane przychody Grupy Lux Med w 2011 roku wyniosły 652 mln zł. - Przez pięć lat zbudowaliśmy pozycję lidera na rynku, a proces sprzedaży pokazał, że to zostało docenione przez inwestorów - mówi Paweł Padusiński, dyrektor w Mid Europa Partners. - Rynek był bardzo rozdrobniony, kupiliśmy kilku graczy. Udało nam się te kupione spółki skutecznie zintegrować w jeden organizm.

Kolejne inwestycje w sektorze medycznym w Polsce i regionie nadal są w kręgu zainteresowania funduszu Mid Europa. W kraju firma posiada Diagnostykę - sieć laboratoriów medycznych, podobną sieć w Czechach i na Słowacji oraz spółkę szpitalną w Turcji.

Akwizycje i konsolidacja
Zdaniem specjalistów wejście międzynarodowej grupy Bupa do Polski określi rozwój rynku krajowego na najbliższe lata. - To gracz, który ma charakter globalny, jest profesjonalnym operatorem medycznym, a jednocześnie, co należy podkreślić, ubezpieczycielem branżowym. Z takim doświadczeniem wszedł do Polski i to będzie widoczne - podkreśla Roman Walasiński, prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia SA.

Zaznacza, iż ten rynek już na pewno nie będzie wyglądał tak jak do tej pory. - Prawdopodobnie dojdzie do przetasowań na rynku świadczeń ambulatoryjnych, z kolei w zakresie usług szpitalnych nastąpią zmiany i konsolidacje, które przygotują jednorodną infrastrukturę do świadczenia usług medycznych w możliwie szerokim zakresie oraz możliwie najlepszym standardzie - przewiduje Roman Walasiński.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH