Poznań: umowa ws. pożyczki na budowę szpitala pediatrycznego podpisana Umowa dotycząca wsparcia finansowego została podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Fot. Archiwum

Umowę w sprawie udzielenia ponad 36,6 mln zł pożyczki na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu podpisał w środę (4 kwietnia) marszałek województwa Marek Woźniak. Ogłoszony został też przetarg na budowę szpitala.

Wartość całego przedsięwzięcia będzie wynosiła ponad 375 mln zł. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka(WCZD) ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce.

Za trzy miesiące powinien być znany wykonawca siedmiokondygnacyjnego obiektu. Umowę będzie realizowała samorządowa spółka Szpitale Wielkopolski.

Marek Woźniak podkreślił w środę na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy, że czynione są "wszelkie starania, by pierwsi mali pacjenci mogli skorzystać z nowoczesnego szpitala pediatrycznego w stolicy Wielkopolski od 2021 roku".

Umowa dotycząca wsparcia finansowego została podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

- Umowa finalnie dopina finansowanie inwestycji budowy WCZD i pozwoli nam pozyskać 36,6 mln zł na dogodnych warunkach. Jest to finansowanie pochodzące z unijnych zasobów, z inicjatywy JESSICA, z poprzedniej perspektywy - to są pieniądze, które wróciły po wykorzystaniu w innych projektach inwestycyjnych - powiedział Woźniak.

Finansowanie inwestycji pochodzi z trzech źródeł: są to fundusze unijne w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, pieniądze z budżetu państwa w ramach Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Wielkopolskiego, oraz pożyczka.

- Fakt, że wykorzystujemy fundusze, które pochodzą ze spłat pożyczek JESSICA, pokazuje trwałość i efektywność zwrotnych form finansowania. Wielkopolska była pierwszym województwem, które postawiło na tzw. inżynierię finansową. Dzięki temu możemy wspierać kolejne ważne dla mieszkańców inwestycje - powiedział członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

Prezes spółki Szpitale Wielkopolski Izabela Grzybowska poinformowała, że 15 maja powinno nastąpić otwarcie ofert w przetargu na wykonanie inwestycji. Termin wykonania zamówienia zaplanowano na 30 miesięcy.

- Tam będą 354 łóżka, wszystkie sale będą jednoosobowe, również z miejscem dla opiekuna lub dla rodzica. Pacjenci będą mogli liczyć na diagnostykę na innym poziomie, inne warunki leczenia - powiedziała Grzybowska.

Jak dodała, w dalszej kolejności ogłoszone zostaną przetargi na wyposażenie i sprzęt medyczny.

WCZD ma przejąć znaczną część działalności Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu oraz Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Kiekrzu. Ponadto Centrum będzie świadczyło usługi medyczne z zakresu hospitalizacji i specjalistycznej opieki ambulatoryjnej: pediatrycznej oraz rehabilitacyjnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH