Poznań: radni mają wątpliwości co lokalizacji lądowiska

Centrum Medyczne HCP stara się o wydzierżawienie od miasta części parku wildeckiego Jana Pawła II na lądowisko dla helikopterów sanitarnych. Mieszkańcy Wildy i część radnych nie jest przekonanych do tego pomysłu.

Spośród możliwych lokalizacji lądowiska w grę wchodzą tylko ogródki działkowe i oddalony o półtora kilometra park. Bez lądowiska od 2014 roku szpital może stracić szpitalny oddział ratunkowy.

Formalnie decyzja należy do prezydenta, który zresztą wydał już dla tej inwestycji tzw. decyzję lokalizacyjną, właśnie w parku. Jednak wątpliwości co do lokalizacji tego projektu na środowym (12 września) posiedzeniu komisji gospodarki przestrzennej zgłaszało kilku radnych.

- Jesteśmy przygotowani do budowy lądowiska. Chcemy to zrobić przy akceptacji społecznej tego przedsięwzięcia. Przepisy, które mówią, że aby szpitalny oddział ratunkowy funkcjonował od stycznia 2014 wymagają posiadanie takiego lądowiska. Wszystkie analizy dotyczące jego lokalizacji, które przeprowadziliśmy, wskazują , że jedynym miejscem, które spełnia wszystkie warunki jest park Jana Pawła II - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Lesław Lenartowicz, prezes Centrum Medycznego HCP.

W ubiegłym roku odbyło się już kilka spotkań z władzami miasta w tej sprawie, została uzgodniona wstępna lokalizacja projektu. Po zmianie władz dzielnicy pojawiły się jednak ponownie wątpliwości.

- Mam nadzieję, że znajdziemy konsensus w sprawie lokalizacji lądowiska, które jest potrzebne zarówno dzielnicy jak i całemu miastu. My ze swej strony też poczyniliśmy pewne ustępstwa. Początkowo lądowisko w założeniach miało być większe i też obsługiwać dwa inne pobliskie szpitale, gdzie w jednym przeprowadzane są transplantacje serca, drugi jest ogólnopolskim ośrodkiem transplantacji kończyn. Zmieniliśmy te założenia i zgodziliśmy się na zmniejszenie powierzchni lądowiska - dodaje prezes Lenartowicz.

Prezes szpitala wyraził nadzieję, że konsensus w tej sprawie zostanie uzgodniony z władzami dzielnicy i miasta Poznania w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Kwestia bowiem lądowiska to nie tylko jego budowa, na którą pozostanie rok, ale także długotrwały proces uzyskania wszystkich zezwoleń na jego użytkowanie.

Na środowym posiedzeniu komisji Jerzy Stępień, wiceprezydent Poznania, zapewnił radnych, że ostateczna decyzja o lokalizacji i wydzierżawieniu terenu pod lądowisko jeszcze nie zapadła. Zapewnił też, że zależy mu na przekonaniu radnych do tego planu. Obiecał, że umowa nie zostanie podpisana za ich plecami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH