Poznań: niemal 6,6 mln zł z UE na wyposażenie centrum medycyny senioralnej Fot. Shutterstock

Budowa Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej ma się rozpocząć w kwietniu. We wtorek (27 marca) Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych otrzymał niemal 6,6 mln zł z UE na wyposażenie centrum.

- Żyjemy coraz dłużej, ale jakość tego życia jest też niezmiernie ważna - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) Piotr Nycz.

Jak mówił, dlatego właśnie "z inicjatywy pana prezydenta Jaśkowiaka powstał olbrzymi projekt Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej. To jest największa inwestycja w ochronę zdrowia, jeśli chodzi o Poznań, projekt, na który Rada Miasta Poznania, na wniosek prezydenta, przeznaczyła 62 mln zł - resztę środków zabezpieczyliśmy w formie pożyczki i wreszcie - udało nam się wygrać konkurs na wyposażenie tego obiektu".

Budowa Poznańskiego Centrum Medycyny Senioralnej ma się rozpocząć w kwietniu. Jak zapewnił Nycz, wtedy właśnie ma zostać wbudowany kamień węgielny pod budowę dwóch budynków.

Nycz zaznaczył, że Centrum będzie "odpowiedzią na potrzeby coraz dłużej żyjącego społeczeństwa". Jak tłumaczył, w budynkach Centrum znajdzie się m.in. dzienny szpitalny oddział geriatryczny, a także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z hospicjum oraz kilkoma poradniami dodawanymi seniorom, w tym rehabilitacyjną i geriatryczną. W Centrum powstanie również oddział neonatologii oraz sale porodowe w ramach projektu "Przychodzimy, odchodzimy".

We wtorek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowę z dyrektorem placówki na dofinansowanie kwotą prawie 6,6 mln zł. Te pieniądze, pochodzące z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+), zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego dla Poradni Geriatrycznej z Dzienną Opieką nad Osobami Starszymi, hospicjum oraz Dziennego Oddziału Rehabilitacji.

Woźniak podkreślił, że dzięki inwestycji "seniorom w jesieni życia, w tym czasie, kiedy już nie pracują, a jeszcze mają szereg aktywności w swoim życiu, można będzie pomóc zachować sprawność i zdrowie".

- POSUM zaproponował bardzo dobry kierunek realizacji tego rodzaju usług. Są to usługi kompleksowe, nie tylko podstawowej opieki zdrowotnej, ale właśnie specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, gdzie na miejscu można skorzystać z szeregu różnych form rehabilitacji czy też wsparcia medycznego - dodał.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył natomiast, że "Poznań jest +miastem przyjaznym starzeniu+ i wszystkim życzymy 100 lat, ale ja chciałbym życzyć wszystkim 100 lat w zdrowiu". Jak dodał, w Poznaniu jest około 141 tys. osób w wieku senioralnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH