Poznań: jak sfinansować budowę szpitala dziecięcego?

Samorząd województwa wielkopolskiego chce sfinansować budowę Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu ze środków unijnych. Przekonanie do tego pomysłu Brukseli nie będzie jednak łatwym zadaniem - przyznaje Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Marszałek zaznacza, że na lata 2014-2020 Komisja Europejska zakłada ograniczoną możliwość współfinansowania przedsięwzięć w zakresie ochrony zdrowia, ale mimo to samorząd będzie się starał pozyskać na szpital środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Marek Woźniak zapowiada, że w trakcie negocjacji przedstawi KE argumenty, które okażą się na tyle mocne, że przekonają Brukselę do zaakceptowania propozycji - informuje Gazeta Wyborcza. 

Szpital, choć jest dla całej Wielkopolski absolutnym priorytetem, pochłonie zaledwie niewielką część z blisko 2,5 mld euro, jakie na lata 2014-2020 otrzyma region.

Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia to ok. 400 mln zł. Przynajmniej jedną czwartą tej kwoty można pozyskać z pieniędzy unijnych - zakładają samorządowcy. Pozostałą część wyłożyłby prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmiot prywatny miałby szpital wybudować i wyposażyć. Zapewnienie świadczenia usług w ramach kontraktów z NFZ pozostawałoby zadaniem strony samorządowej.

W pierwszym etapie planowana jest realizacja części pediatrycznej na 360 łóżek, w późniejszym terminie - części ginekologiczno-położniczej na 60 łóżek. Oprócz 420 łóżek przewidziany jest oddział ratunkowy, 24 poradnie, szkoła rodzenia, blok operacyjny i porodowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szpital może być gotowy w 2017 r.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH