Już w 2010 r. w budżecie Poznania znajdą się środki na budowę Zachodniego Centrum Chorób Serca i Naczyń, wysokospecjalistycznego ośrodka kardiologicznego dla województw wielkopolskiego i lubuskiego. Choć nie wiadomo jeszcze ile miasto przeznaczy na inwestycję, uchwała w tej sprawie zapadła.

Dane nie pozostawiają bowiem wątpliwości: przyczyną 45 proc. zgonów są choroby serca i naczyń. Tymczasem mieszkańcy Wielkopolski  muszą podróżować do ośrodków w Warszawie, Zabrzu lub Krakowie. Dlatego deklarację powołania komitetu budowy ZCCSiN już wcześniej podpisali m.in. parlamentarzyści i samorządowcy z województw wielkopolskiego i lubuskiego, a w komitecie honorowym budowy Centrum znaleźli się posłowie i senatorowie ze wszystkich partii obu regionów, wojewodowie lubuski i wielkopolski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz szefowie ośrodków naukowych i szpitali związanych z kardiologią.

– Dziś Uniwersytet Medyczny na potrzeby szpitala kardiologicznego zajmuje obiekty przy ulicy Długiej, które należą do jednego ze zgromadzeń zakonnych. Umowa dzierżawy kończy się w 2017 roku - mówi dziennikowi Polska Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania.  – Władze uczelni stanęły przed dylematem: czy inwestować w modernizację budynku, który nie jest własnością UM czy też budować nową placówkę. Do dostosowania istniejącego szpitala do standardów unijnych do 2012 roku są zobowiązane, a to bardzo kosztowne zadanie. Dlatego zdecydowano się na budowę.

Uczelnia jest właścicielką gruntu przy ulicy Bukowskiej (w sąsiedztwie Instytutu Stomatologii), na którym można wybudować centrum. Argumentem za wsparciem budowy jest także fakt, iż resort zdrowia potwierdził właśnie oficjalnie możliwość przeprowadzania przeszczepów serca w poznańskiej Klinice Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Przemienienia Pańskiego przy ul. Długiej.

Teraz potrzebne są pieniądze i to niemałe. Według szacunków z ub.r. inwestycja kosztowałaby około 462 mln zł. Dlatego rektor UM zwrócił się o wsparcie do samorządu wojewódzkiego i miasta.

A oto wstępne założenia inwestycji: 7 kondygnacji oddziałowych (21.213 m. kw.),1 kondygnacja bloku operacyjnego (5.927 m. kw.), 1 kondygnacja diagnostyczno-administracyjna (5.927 m. kw.), dwupoziomowy podziemny parking (13.724 m. kw.), powierzchnia gruntu (16.464 m. kw.).

Koncepcję obiektu, na zlecenie UM w Poznaniu, przygotowała w ub. r.  Architektoniczna Pracownia Ewa i Stanisław Sipińscy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH