Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 06-12-2017 10:00

Poznań: Uniwersytet Medyczny weźmie kredyt na budowę szpitala

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu zamierza pożyczyć blisko 100 mln zł od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pieniądze mają być przeznaczone na pierwszy etap budowy Centralnego Szpitala Klinicznego.

Szpital będzie budowany etapami Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Inwestycja ma być realizowana na 6-hektarowej działce, której właścicielem jest Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego. Grunt leży na tyłach szpitala przy ul. Przybyszewskiego - informuje Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z koncepcją architektoniczną biura Archimed, na 100 tys. m kw. powierzchni znajdzie się 35 oddziałów na tysiąc łóżek i m.in. dwa bloki operacyjne, które mają liczyć od 20 do 24 sal.

Szpital zostanie podzielony na cztery strefy: szpitalną, ambulatoryjną, diagnostyczną i operacyjną. Pod obiektem zaplanowany jest wielopoziomowy parking na 1800 samochodów.

Do nowego gmachu przeprowadzą się cztery lecznice kliniczne, działające obecnie przy ul.  Przybyszewskiego, Grunwaldzkiej, Długiej, a także szpital ortopedyczny z Wildy. Wszystkie te placówki funkcjonują  w przedwojennych budynkach.

Projekt budowy Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu nie został wpisany do państwowego długoletniego planu finansowego. Tymczasem bez pomocy rządu nie uda się go sfinalizować, ponieważ koszt realizacji tej inwestycji szacowany jest na 1,3 mld zł. CSK ma powstawać etapami. Budowa potrwa 10-12 lat.

Więcej: poznan.wyborcza.pl