Poznań: 100 mln na szpital uwolni środki unijne na inne inwestycje Wynegocjowano z Komisją Europejską finansowanie budowy szpitala dziecięcego ze środków UE, jako projektu pozakonkursowego. Fot. PTWP

Rządowa decyzja ws. dofinansowania budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka kwotą ponad 100 mln zł, uwolni środki europejskie na inne inwestycje szpitalne w Wielkopolsce - poinformował w piątek (15 grudnia) w komunikacie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Jak już pisaliśmy, resort rozwoju podał w piątek, ze budżet państwa przekaże 101,38 mln zł dofinansowania na budowę i wyposażenie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Decyzję w sprawie dofinansowania podjął Minister Rozwoju i Finansów, po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, przekazanie samorządowi regionu ponad 100 mln zł na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka stanowi wypełnienie zapisów Kontraktu Terytorialnego dla województwa wielkopolskiego.

Wielkopolski samorząd poinformował, że koszt inwestycji wyniesie 375 mln zł. Marszałek województwa Marek Woźniak powiedział w piątek, że na początku 2018 roku powinien zostać ogłoszony przetarg na budowę nowej placówki.

Na łączny koszt planowanej inwestycji, wynoszący 375 mln zł, składają się środki z trzech źródeł: 237 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO 2014+), 36,6 mln zł z budżetu województwa, oraz 101,3 mln zł z budżetu państwa.

Według samorządu regionu, zgoda MR na użycie w ramach projektu zwiększonego wkładu finansowego budżetu państwa, zapisanego wcześniej w ramach WRPO 2014+, uwolni środki europejskie na inne inwestycje szpitalne w województwie i umożliwi ich realizację.

"Cieszymy się, że to, co udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską, czyli możliwość finansowania budowy szpitala dziecięcego ze środków UE, jako projektu priorytetowego, a więc pozakonkursowego, a następnie wpisać do umowy z polskim rządem, czyli do Kontraktu Terytorialnego dla Wielkopolski z listopada 2014 roku, dziś stało się realne" - poinformował w komunikacie urząd marszałkowski.

Brak zgody na przekazanie środków na szpital pediatryczny spowodowałby, według samorządu, konieczność zaciągnięcia większego kredytu, co w efekcie zablokowałoby kilka projektów szpitali powiatowych.

- To już ostatni element, na który czekaliśmy, aby móc uruchomić proces przygotowania umowy o finansowanie unijne dla samorządu województwa. My będziemy beneficjentem projektu budowy szpitala, a w naszym imieniu ten projekt będzie realizował inwestor zastępczy - spółka Szpitale Wielkopolski - powiedział marszałek Woźniak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH