Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zdecydował o przekazaniu 500 tys. zł na modernizację oddziału pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Celem inwestycji jest zwiększenie liczby deficytowych łóżek pediatrycznych oraz poprawa warunków pobytu małych pacjentów w szpitalu.

– Zmienimy funkcje niektórych pomieszczeń i dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli dostawić nawet 12-15 łóżek - mówi „Gazecie Wyborczej” Andrzej Szmit, dyrektor lecznicy. – Ale jednocześnie chodzi o to, aby na co dzień na sali zamiast 3-4 łóżeczek, znajdowały się dwa lub jedno.

Dotacja organu założycielskiego szpitala ma związek z sytucją, która panowała na gorzowskiej pediatrii w grudniu ub. r. i w początkach stycznia br., kiedy to oddział dosłownie pękał w szwach. Dzieci leżały w zatłoczonych salach, na korytarzach i w innych pomieszczeniach; nawet w kuchni.

Przypomnijmy, że wcześniej w Lubuskiem zlikwidowano około 75 proc. łóżek pediatrycznych. Drastyczna redukcja była spowodowana olbrzymim niżem demograficznym. Obecnie sytuacja się zmieniła. Dzieci rodzi się coraz więcej (rok 2008 był pierszym od wielu lat, kiedy liczba Polaków zwiększyła się o kilkadziesiąt tysięcy). W sytuacji zwiększonej sezonowo liczby zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, szczególnie niebezpieczne dla dzieci, brak łóżek okazuje się bardzo dotkliwy. Obecnie Szpital Wojwódzki w Gorzowie jako jedyny zapewnia opiekę pediatryczną w tym regionie.

500 tys. zł pomoże pediatrii, ale w skali potrzeb modernizacyjnych całego szpitala, to tylko kropla w morzu. Placówka musi wydać na ten cel co najmniej 8,5 mln zł.

– O innych dotacjach dla lecznicy gotowi jesteśmy rozmawiać wtedy, gdy dyrekcja placówki będzie mogła pokazać pozytywne tendencje, dające nadzieję na poprawę sytuacji finansowej – powiedział  marszałek Marcin Jabłoński.

Dyrektor Szmit liczy na środki od organu założycielskiego, ale jednocześnie zamierza się starać o dotacje samorządu miejskiego Gorzowa Wielkopolskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH