Podlaskie: samorząd województwa inwestuje w ochronę zdrowia

256,9 mln zł zostanie wydanych w latach 2011-2014 na inwestycje w lecznicach podległych samorządowi województwa podlaskiego. To o 90 mln zł więcej niż w ostatnich czterech latach.

Jak poinformował w czwartek (21 kwietnia) odpowiedzialny za ochronę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski, 121,9 mln zł to środki z UE. Na lata 2011-2020 w wieloletniej prognozie finansowej regionu zapisano na inwestycje 166,4 mln zł.

Zaplanowane przedsięwzięcia mają się przyczynić do poprawy warunków leczenia pacjentów. Doposażane i modernizowane szpitale mają też być bardziej konkurencyjne w walce o wyższe kontrakty z NFZ.

Na rok 2011 w budżecie województwa na inwestycje zdrowotne zagwarantowano 58,7 mln zł z czego 11 mln zł to pieniądze na wkłady własne do projektów, które zostaną zrealizowane dzięki dotacjom z UE. Na inwestycje województwo pozyskuje też środki z programów krajowych, ministerialnych. Liczy też na dodatkowe finansowanie z unijnych programów transgranicznych.

Największą inwestycją jest I etap modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii,  jedynego szpitala onkologicznego w regionie. Ta częśc prac ma kosztować 58,6 mln zł. Drugą co do wielkości inwestycją jest I etap budowy nowego siedmiosalowego bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Budowa rozpoczęła się w 2010 r. Wartość tej inwestycji, która będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, to 45,2 mln zł.

Inwestycje są lub będą prowadzone także w szpitalach wojewódzkich w Łomży i Suwałkach, w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy oraz szpitalu zakaźnym w Białymstoku. W Choroszczy powstaje m.in. finansowany przez Ministerstwo Zdrowia zakład zamknięty o wzmocnionym zabezpieczeniu dla sprawców przestępstw skierowanych przeciwko wolności seksualnej oraz oddział leczenia odwykowego, również o wzmocnionym zabezpieczeniu. Inwestycje mają się ku końcowi.

Szpital w Suwałkach modernizuje m.in. szpitalny oddział ratunkowy, intensywnej terapii oraz chirurgię ogólną, kontynuowana jest termomodernizacja. W szpitalu w Łomży unowocześniany jest blok operacyjny, przenoszone też są oddziały zakaźne do budynku głównego szpitala.

Samorządowi województwa podlaskiego podlega 16 placówek ochrony zdrowia, 13 z nich to szpitale. Za 2010 rok wszystkie placówki miały w sumie 40 mln zł strat (ich łączne zadłużenie przekracza 200 mln zł). Cieślukowski poinformował, że największe straty przynoszą trzy największe szpitale wojewódzkie: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach - za 2010 r. była to kwota 35 mln zł. Np. szpital wojewódzki w Białymstoku, który w 2010 r. miał kontrakt z NFZ na poziomie 100 mln zł, odnotował straty na poziomie 20 mln zł. 

Do połowy września dyrekcje szpitali wojewódzkich mają przedstawić władzom województwa plany restrukturyzacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH