Podlaskie: 58 mln zł na modernizację centrum onkologii

58,6 mln zł będzie kosztował pierwszy etap dużej modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii. 46 mln zł ma pochodzić z budżetu województwa, pozostałe środki z budżetu szpitala.

Radni sejmiku województwa podlaskiego wpisali w poniedziałek (11 kwietnia) kwotę 46 mln zł na modernizację Białostockiego Centrum Onkologii do prognozy finansowej województwa na lata 2011-2020.

- Prognoza zakłada, że w tym roku na modernizację ma być przeznaczone około 6-10 mln zł, a w kolejnych latach ma to być 15 i 25 mln zł - poinformował Cezary Cieślukowski, członek zarządu województwa podlaskiego. Po 4 mln zł rocznie ma przeznaczać Białostockie Centrum Onkologii. Trwają starania o dofinansowanie przedsięwzięcia przez Ministerstwo Zdrowia.

Władze regionu i szpitala podkreślają, że inwestycje w centrum onkologii są sprawą bardzo pilną. Pacjenci narzekają na bardzo trudne warunki lokalowe. Np. w przyszpitalnej przychodni na 300 mkw. w ciągu dnia przyjmowanych jest około 300 pacjentów.

Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii dr Marzena Juczewska powiedziała, że gdy tylko otrzyma na piśmie uchwałę sejmiku w tej sprawie, szpital będzie mógł ogłaszać przetargi: najpierw na wyłonienie inwestora zastępczego, a później na wykonawcę modernizacji. Gotowy jest już projekt modernizacji; szpital ma też pozwolenie na budowę. Projekt kosztował 1,2 mln zł.

Pierwszy etap inwestycji obejmuje głównie rozbudowę bloku operacyjnego oraz oddziałów zabiegowych, a także przychodni z dziesięcioma poradniami, powstanie też pododdział chemioterapii dziennej i wielopoziomowy parking, dojazdy pod blok operacyjny i izbę przyjęć.

Dyrektor twierdzi, że modernizacja to wręcz "być albo nie być" białostockiej onkologii. Jak zaznaczyła, w ostatnim czasie, żeby dostosować się do wymogów UE, zlikwidowano np. 20 łóżek, choć jednocześnie braki w tym zakresie sięgają wciąż 60 łóżek.

W drugim etapie modernizacji centrum onkologii miałoby przyjął pomieszczenia od sąsiadującego z nim szpitala ginekologiczno-położniczego. Obie placówki należą do samorządu województwa podlaskiego.

W szpitalu kończy się właśnie termomodernizacja prowadzona dzięki dotacji z RPO Województwa Podlaskiego. - Z UE pochodzi na ten cel 9 mln zł, cała modernizacja kosztuje około 11 mln zł - poinformowała Marzena Juczewska.

Jeszcze w tym roku szpital ma się też wzbogacić o czwarty, najnowocześniejszy aparat do napromieniania, tzw. przyspieszacz cyfrowy. Sprzęt ma kosztować 11 mln zł. To pieniądze z Ministerstwa Zdrowia. Za 1 mln zł szpital ma dostosować do tej aparatury specjalne pomieszczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH