Podlaskie: 20 mln zł z UE na inwestycje związane z leczeniem dzieci Głównym celem inwestycji, które mogą być dofinansowane z UE, jest leczenie dzieci Fot. Archiwum

Placówki medyczne w Podlaskiem mogą starać się o dotacje z UE na inwestycje, których głównym celem jest leczenie dzieci. Do rozdysponowania jest 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

W środę (31 stycznia) Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego rozpoczął przyjmowanie konkursowych wniosków. Można je składać do 30 marca. Konkurs ma być rozstrzygnięty w sierpniu.

O dotacje mogą się starać szpitale, placówki i podmioty korzystające z publicznych pieniędzy na świadczenia medyczne (także np. organizacje pozarządowe), które planują zakupy sprzętu medycznego czy związane z tym remonty wyłącznie w takich dziedzinach jak: ginekologia, położnictwo, neonatologia, pediatria oraz innych związanych z leczeniem dzieci - poinformował PAP urząd marszałkowski. Można otrzymać dofinansowanie w wysokości 85 proc.

- Dofinansowanie w tym konkursie mogą uzyskać projekty, które będą zakładały przeprowadzenie niezbędnych, z punktu widzenia udzielania świadczeń zdrowotnych, robót budowlanych oraz wyposażenie w sprzęt medyczny oddziałów szpitalnych - wyjaśnił odpowiedzialny za fundusze unijne wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. Jak dodał, można się starać także o dostosowywanie infrastruktury do potrzeb niepełnosprawnych. Zaznaczył, że nie wchodzą w grę przebudowy części administracyjno-biurowych budynków.

W kryteriach konkursowych podkreślono m.in, że planowane inwestycje muszą być zgodne z aktualną mapą potrzeb zdrowotnych oraz mieć pozytywną ocenę wydawaną przez wojewodę.

W 2018 r. urząd marszałkowski planuje ogłoszenie jeszcze trzech konkursów na inwestycje w ochronie zdrowia. Łączna pula pieniędzy do zdobycia w czterech konkursach - łącznie z naborem rozpoczętym w środę - to 90 mln zł - poinformował urząd.

Kolejne konkursy będą dedykowane inwestycjom w innych dziedzinach: chorób układu krążenia, układu oddechowego, nowotworów, układu kostno-stawowo-mięśniowego, ale też chorób psychicznych, ponieważ - co podkreśla urząd - te schorzenia są w regionie głównym powodem, dla którego mieszkańcy przestają być aktywni zawodowo. Po pierwszym konkursie na inwestycje w tych dziedzinach dofinansowanie dostało pięć szpitali.

Będzie też osobny konkurs dedykowany inwestycjom w geriatrii oraz opiece długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej. Część pieniędzy będzie też przeznaczona na sprzęt, który pozwalałby osobom leczonym w placówkach pielęgnacyjnych na powrót do domu.

- Dzięki dotacji m.in. hospicja domowe czy jednostki podstawowej opieki zdrowotnej będą mogły taką aparaturę kupić i wypożyczać chorym - wyjaśnił urząd marszałkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH