Podkarpackie: szpital w Brzozowie ma nowy pawilon onkologiczny

W Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie otwarto w piątek (13 kwietnia) nowy pawilon lecznictwa onkologicznego, w którym będą działały oddziały: chemioterapii, hematologii i dziecięcy, a także poradnie onkologiczne.

Pacjenci pojawią się w nowym pawilonie na przełomie kwietnia i maja - powiedział PAP dyrektor szpitala Antoni Kolbuch. Do tego czasu obiekt oraz wszystkie oddziały muszą jeszcze uzyskać zgodę inspektora nadzoru budowlanego.

W nowym pawilonie na oddziałach chemioterapii, hematologii i dziecięcym znajdą się łącznie 104 łóżka oraz 13 dodatkowych dla rodziców i opiekunów małych pacjentów. Będzie także dzienna chemioterapia, poradnie chemioterapii i hematologii onkologicznej, hotel dla pacjentów leczonych ambulatoryjnie oraz dla opiekunów pacjentów. Są też m.in. gabinety psychologów klinicznych.

Dyrektor Kolbuch wyjaśnił, że rozbudowa Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie była konieczna głównie ze względu na niewystarczające warunki lokalowe. Do leczenia onkologicznego kwalifikowanych jest coraz więcej osób - w ciągu ostatnich trzech lat liczba hospitalizacji na wszystkich oddziałach onkologicznych w szpitalu w Brzozowie wzrosła o ponad 62 proc. 

Koszt inwestycji to 13 mln zł, w tym 5 mln zł pochodziło z budżetu samorządu podkarpackiego, a 6 mln zł z kredytu bankowego zabezpieczonego hipoteką majątku powiatu brzozowskiego. Na nowoczesne wyposażenie pawilonu wydano ponad 800 tys. zł.

Jest to pierwszy etap rozbudowy Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie. Tuż obok powstaje nowy budynek, w którym znajdzie się pierwszy na Podkarpaciu bank komórek macierzystych i ośrodek przeszczepów szpiku, a także izolatki dla pacjentów hematologii, apteka z pracownią leków cytostatycznych i pracownia żywienia pozajelitowego. Termin realizacji wyznaczono na 2014 r.

Ponadto w starym budynku zostaną przeprowadzone modernizacje i remonty na oddziałach, które przeniosą się do nowego pawilonu - powstanie tam oddział dla pacjentów radioterapii oraz chirurgia onkologiczna. 

W planach jest także budowa nowoczesnego zaplecza diagnostycznego, dzięki któremu szpital nie będzie już musiał wykonywać kosztownych badań w odległych klinikach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH