Podkarpackie: samorząd planuje utworzenie regionalnego ośrodka onkologicznego

Zarząd województwa podkarpackiego planuje utworzyć Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny na bazie istniejącego centrum onkologicznego w Brzozowie; powinno to nastąpić jeszcze w tym roku - poinformował marszałek województwa Mirosław Karapyta.

Obecnie w regionie działają dwa ośrodki zajmujące się onkologią: Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza, który funkcjonuje w ramach szpitala powiatowego, oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Podkarpackie Centrum Onkologii w Rzeszowie, który nadzoruje urząd marszałkowski.

W opinii Mirosława Karapyty powstanie jednego, silnego, ośrodka zajmującego się onkologią pozwoli racjonalnie zarządzać zarówno sprzętem, jak i kadrą.

– Starosta brzozowski zwrócił się do nas z wnioskiem o dotację w wysokości 10 mln zł na rozwój szpitala w Brzozowie. Inwestycja warta w sumie 22 mln zł ma podnieść standard leczenia onkologicznego. Przekażemy te pieniądze samorządowi, ale będziemy chcieli przejąć oddział onkologiczny – powiedział Karapyta podczas konferencji prasowej.

Ta inwestycja ma być początkiem budowy jednego, silnego ośrodka onkologicznego w regionie, ale - jak zastrzegł marszałek - nie oznacza to likwidacji ośrodka w Rzeszowie.

Obecny na konferencji członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia Sławomir Miklicz dodał, że jeden nadzór nad ośrodkami onkologicznymi pozwoli również na pozyskiwanie większych dotacji na rozwój tej dziedziny w regionie.

– Jestem już wstępnie umówiony na spotkanie z minister zdrowia, z którą będę rozmawiał na ten temat - mówił Miklicz.

Jan Gawełko, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej, powiedział, że problem chorób onkologicznych w regionie podkarpackim będzie narastał.

– W 2008 r. było na Podkarpaciu ponad 7,2 tys. zachorowań na nowotwory. Prognozujemy, że w ciągu 10 lat liczba ta wzrośnie o 1/4, czyli będzie ok. 9 tys. zachorowań – zaznaczył.

Janusz Draguła wicestarosta powiatu brzozowskiego stwierdził, że nie wyobraża sobie przejęcia przez zarząd województwa tylko jednego oddziału: – Na onkologii jest sprzęt wykorzystywany również przez inne oddziały. Jak to rozdzielić. Poza tym, w szpitalu funkcjonuje wspólna kuchnia, pralnia, księgowość.

Podkreślał, że zgodę na przejęcie przez urząd marszałkowski musi wyrazić rada powiatu, a trudno przewidzieć jaką podejmie decyzję.

Janusz Draguła zaznaczył, że inwestycja, która jest realizowana przy szpitalu, zakłada m.in. powstanie oddziału onkologii dziecięcej oraz ortopedii onkologicznej. W sumie przybędzie około 120 nowych łóżek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH