Podkarpackie: ponad 19 mln zł na inwestycje w samorządowych uzdrowiskach

W bieżącym roku dwa podkarpackie uzdrowiska w Rymanowie Zdroju i Horyńcu Zdroju przeznaczą na inwestycje łącznie ponad 19 mln zł. Pieniądze wydatkowane zostaną m.in. na wymianę linii produkcyjnej czy termomodernizację sanatoryjnych obiektów.

Samorząd województwa podkarpackiego jest właścicielem dwóch spółek uzdrowiskowych. W styczniu 2013 r. przejął od Skarbu Państwa spółkę "Uzdrowisko Rymanów", natomiast rok później samorząd stał się właścicielem uzdrowiska w Horyńcu Zdroju.

Jak poinformował w środę(28 stycznia) PAP rzecznik marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, po przejęciu obu uzdrowisk zostały przygotowane pięcioletnie plany ich rozwoju. - Wszystkie inwestycje, które w tym roku będą realizowane w obu uzdrowiskach są zapisane w tych planach - dodał.

W bieżącym roku w spółce "Uzdrowisko Rymanów" planowane są inwestycje na łączną kwotę 13,5 mln zł. W ramach tych inwestycji przeprowadzona zostanie m.in. modernizacja Zakładu Produkcji Wód, gdzie wymieniona będzie linia produkcyjna, zmodernizowana będzie też kotłownia. Planowana jest również modernizacja Zakładu Fizjoterapii w tym m.in. dobudowa piętra, zmiana dachu i budowa windy.

Leyko zaznaczył, że w horynieckim uzdrowisku wydanych zostanie w bieżącym roku na inwestycje ponad 5,5 mln zł. - W ramach tych pieniędzy wykonana zostanie termomodernizacja obiektów sanatoryjnych, w tym wymiana okien. Wymieniony zostanie też wyeksploatowany i przestarzały sprzęt rehabilitacyjny - powiedział.

Odremontowana zostanie też sala gimnastyczna w Zakładzie Przyrodoleczniczym. Założony zostanie również monitoring obiektów sanatoryjnych.

Rzecznik podkreślił, że wszystkie inwestycje, realizowane w tym roku, jak i zaplanowane na kolejne lata, mają przede wszystkim przyczynić się do zwiększenia liczby kuracjuszy.

Wśród inwestycji, które będą realizowane w ciągu najbliższych lat jest m.in. budowa w Horyńcu Zdroju nowego pawilonu z pełnym zapleczem Spa&Wellness.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju świadczy usługi lecznicze związane z wykorzystaniem m.in. borowiny i wody siarczkowo-siarkowodorowej. Spółka zajmuje się też leczeniem chorób narządu ruchu i reumatycznych. Przedsiębiorstwo jest również producentem naturalnej wody źródlanej "Hetmańska".

Z usług leczniczych spółki korzystają m.in. kuracjusze z Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także klienci komercyjni z kraju i zagranicy. Uzdrowisko prowadzi usługi lecznicze w trzech obiektach: "Dom Zdrojowy", "Jawor" oraz "Modrzew". Spółka zatrudnia ponad 100 osób.

Natomiast w uzdrowisku w Rymanowie Zdroju zatrudnionych jest ponad 300 osób. Placówka specjalizuje się w leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nerek i dróg moczowych. Spółka produkuje i sprzedaje m.in. wodę mineralną oraz kosmetyki. W skład uzdrowiska wchodzi pięć sanatoriów, trzy szpitale, przychodnia i dwa zakłady przyrodolecznicze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH