Podkarpackie: ponad 18 mln zł na inwestycje w dwóch uzdrowiskach Od czasu przejęcia uzdrowisk w Rymanowie-Zdroju i Horyńcu-Zdroju samorząd województwa zainwestował w obie placówki ponad 15 mln zł. Fot. Archiwum

Dwa podkarpackie uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju i Horyńcu-Zdroju przeznaczą na inwestycje w 2016 r. łącznie ponad 18 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na termomodernizację obiektów sanatoryjnych oraz zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

Samorząd województwa podkarpackiego jest właścicielem dwóch spółek uzdrowiskowych. W styczniu 2013 r. przejął od Skarbu Państwa spółkę "Uzdrowisko Rymanów", natomiast rok później stał się właścicielem uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju.

Jak poinformował Tomasz Leyko, rzecznik marszałka woj. podkarpackiego, uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju w tym roku na inwestycje przeznaczy ok. 4,8 mln zł. Pieniądze pochodzić będą m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Ok. 2,3 mln zł przeznaczonych zostanie na kompleksową modernizację i przebudowę obiektów sanatoryjnych, natomiast pozostałe pieniądze na zakup sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych związanych z planowanym poszerzeniem katalogu świadczonych usług leczniczych - zaznaczył.

Rzecznik podkreślił, że aktualna sytuacja finansowa spółki jest "dobra i stabilna".

- Spółka nie posiada obecnie znaczących zobowiązań kredytowych. Czynne aktualnie linie kredytowe mają charakter krótkoterminowy, przeznaczone są na bieżące finansowanie inwestycji - dodał Leyko.

Uzdrowisko zatrudnia 110 pracowników. W związku z planowanymi inwestycjami, których efektem będzie m.in. powiększenie bazy pobytowej i uruchomienie dodatkowych kierunków rehabilitacyjnych, spółka planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie o ok. 10-20 proc. W ub.r. w uzdrowisku leczyło się prawie 5 tys. pacjentów.

Uzdrowisko w Horyńcu-Zdroju świadczy usługi lecznicze związane z wykorzystaniem m.in. borowiny i wody siarczkowo-siarkowodorowej. Spółka zajmuje się też leczeniem chorób narządu ruchu i reumatycznych. Przedsiębiorstwo jest również producentem naturalnej wody źródlanej "Hetmańska".

Więcej na inwestycje przeznaczą w tym roku władze uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju. Ponad 13,5 mln zł wydanych ma zostać przede wszystkim na dostosowanie obiektów spółki do wymagań określonych przez NFZ dla podmiotów świadczących usługi lecznicze.

- Spółka opracowała tzw. program dostosowawczy, który zaakceptował sanepid - powiedział Leyko.

Zaznaczył, że rymanowskie uzdrowisko, podobnie jak to w Horyńcu-Zdroju, jest w dobrej sytuacji finansowej.

- Spółka każdego roku osiąga dodatki wynik finansowy, a kredyty i pożyczki spłacane są na bieżąco - powiedział.

Uzdrowisko zatrudnia 280 pracowników na umowy o pracę oraz ponad 100 na umowy cywilnoprawne. W 2015 r. leczyło się w Rymanowie-Zdroju ponad 14 tys. osób. Placówka specjalizuje się w leczeniu m.in. górnych dróg oddechowych, chorób układu krążenia, nerek i dróg moczowych. Spółka produkuje i sprzedaje m.in. wodę mineralną oraz kosmetyki. W skład uzdrowiska wchodzi pięć sanatoriów, trzy szpitale, przychodnia i dwa zakłady przyrodolecznicze.

Od czasu przejęcia uzdrowisk samorząd województwa zainwestował w obie placówki ponad 15 mln zł. Za te pieniądze w uzdrowisku w Horyńcu-Zdroju m.in. wymieniona została kotłownia na gazowo-olejową, spółka w Rymanowie-Zdroju zaś zakupiła m.in. hotel Kasztanowy Dwór.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH