Podkarpackie: karetki i sprzęt medyczny od wojewody Fot. archiwum

13 ambulansów i 13 urządzeń do kompresji klatki piersiowej zostało w poniedziałek (5 lutego) przekazanych 5 zespołom ratownictwa medycznego z woj. podkarpackiego. Koszt zakupionych pojazdów i sprzętu to łącznie 6,5 mln zł, pieniądze pochodziły z budżetu wojewody podkarpackiego.

Jak mówiła w poniedziałek wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystego przekazania sprzętu, karetki są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, w tym dodatkowo w aparaty do kompresji klatki piersiowej, czyli do wykonywania czynności związanych z podtrzymywaniem życia.

- Po to, ażeby system państwowego ratownictwa medycznego działający na Podkarpaciu mógł sprawnie realizować zadania związane z podtrzymywaniem życia w sytuacjach zagrożenia - podkreśliła wojewoda.

Przekazane ambulanse i urządzenia kupiono pod koniec 2017 roku, w celu doposażenia zespołów ratownictwa medycznego w specjalistyczny sprzęt medyczny. Pozwolą one zapewnić właściwy standard i wysoki poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych przez podstawowe, dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego. - Ufamy, że te zakupy przyczynią się do poprawy warunków pracy ratowników, ale także w znaczący sposób wpłyną na realizację zadań państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie - dodała Leniart.

Ratownicy medyczni obecni podczas uroczystego przekazania podkreślali w rozmowie z dziennikarzami, że na wyposażeniu ambulansów jest sprzęt najnowszej generacji niezbędny do ratowania życia ludzkiego, w tym m.in. defibrylator z możliwością transmisji danych, respirator, urządzenia do transportowania pacjenta (nosze podbierakowe, deska ortopedyczna, krzesełko kardiologiczne), a także dodatkowo sprzęt do uciskania klatki piersiowej, czyli nowo zakupione urządzenia do kompresji klatki piersiowej, wykorzystywany przy nagłym zatrzymaniu krążenia i zastępuje ludzkie ręce.

Wojewoda wyjaśniła, że 6,5 mln zł na zakup ambulansów i sprzętu wyasygnowano z budżetu wojewody podkarpackiego w ubiegłym roku dzięki oszczędnościom. - Pozwoliło to na wymianę co szóstej karetki, która działa w ramach systemu państwowego ratownictwa medycznego w naszym województwie - zaznaczyła wojewoda.

Dzięki dotacjom po 1,5 mln zł po trzy nowe karetki z pełnym wyposażeniem oraz po trzy urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej trafiły do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie i Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Również trzy nowe ambulanse z wyposażeniem i dwa urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej doposażyły Powiatową Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielnego Publicznego Zakładu w Mielcu. Koszt zakupu to niecałe 1,5 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH