
Ponad 83 mln euro zapisanych zostało w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa podkarpackiego na działania związane z ochroną zdrowia. Pieniądze te przeznaczone zostaną m.in. na programy profilaktyczne oraz poprawę infrastruktury medycznej.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, pieniądze z RPO wydane zostaną przede wszystkim na działania, które zwiększą dostępność usług medycznych i podniosą standard opieki medycznej w całym regionie.
W RPO na infrastrukturę ochrony zdrowia zapisano ponad 57,4 mln euro. Pieniądze będą przeznaczone szczególnie na poprawę w tym zakresie w obszarze pięciu głównych grup zachorowań. Są to choroby nowotworowe, układu krążenia, kostno-stawowo-mięśniowego, oddechowego i chorób psychicznych.
Jak zaznaczył Leyko, pieniądze będą mogły być wydane na rozbudowę istniejących placówek medycznych oraz na zakup sprzętu medycznego. - Wspierane inwestycję będą musiały też uwzględniać dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych - podkreślił.
Rzecznik zastrzegł, że wsparcie tego typu projektów będzie uwarunkowane opracowaniem regionalnych map potrzeb zdrowotnych, za których opracowanie odpowiada wojewoda. Będą one przedstawiać m.in. potrzeby w zakresie poprawy infrastruktury medycznej w województwie.
Na programy profilaktyczne i zdrowotne w regionie w ramach RPO wydanych zostanie ponad 5,3 mln euro. Na dofinansowanie mogą liczyć projekty, które dotyczyć będą profilaktyki m.in. w kierunku chorób układu krążenia, onkologicznych, w tym nowotworu jelita grubego, piersi i szyjki macicy oraz programy ułatwiające osobom w wieku produkcyjnym powrót do pracy. Według szacunków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z programów profilaktycznych skorzysta ok. 13 tys. mieszkańców regionu.
W ramach RPO planowane jest także finansowanie dostępu do usług opieki zdrowotnej. Tym programem objęte zostaną osoby m.in. z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz wymagające opieki paliatywnej i hospicyjnej. Na tego typu projekty zakłada się przeznaczenie ponad 20 mln euro.
- W ramach tych środków chcemy też uruchomić np. programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami. Kolejną grupą osób, które będzie mogła skorzystać z tych pieniędzy, są osoby starsze. Chcemy np. zwiększyć ilość świadczeń geriatrycznych i placówek, które je oferują - dodał Leyko.
Podkarpacie w ramach RPO na lata 2014-2020 otrzyma ponad 2,1 mld euro. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.


CZYTAJ TAKŻE
- 18:25 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 18:01 Kto wyłoży pieniądze na fundusz solidarnościowy na rzecz niepełnosprawnych?
- 16:55 Wlk. Brytania: homeopaci leczą niezgodnie z zaleceniami ekspertów
- 16:14 Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych
- 15:43 Morawiecki: dążymy do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia do 6 proc. PKB
- 15:33 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 14:56 Rekordowy rok Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
- 13:39 Łódź: za 63 mln zł powstaną laboratoria biomedyczne
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 3 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 4 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 5 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 6 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 7 Śląskie Centrum Chorób Serca: tak można analizować duże bazy danych
- 8 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych