Płock: większy, świeżo wyremontowany SOR w szpitalu wojewódzkim

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku w środę (6 czerwca) zostanie uroczyście otwarty wyremontowany Szpitalny Oddział Ratunkowy. Koszt inwestycji, która trwała około pięciu miesięcy, to ponad 8,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 6,1 mln zł.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, nowy oddział ratunkowy powstał na bazie dotychczasowego oddziału, ale został powiększony o pomieszczenia, z których od lat korzystały punkt krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz apteka szpitalna. Dzięki temu powierzchnia jednostki zwiększyła się trzykrotnie.

W SOR przybędzie pomieszczeń ambulatoryjnych i łóżek do szybkiej diagnozy. Oddział zostanie wyposażony w sprzęt oraz aparaturę medyczną niezbędną do diagnostyki i leczenia osób w stanie zagrożenia życia.

Inwestycja pozwoliła dostosować oddział do wymogów ustawy o ratownictwie medycznym. Oznacza to lepsze warunki dla pacjentów, krótszy czas ich oczekiwania na oddziale oraz lepsze warunki pracy dla personelu lekarskiego i pielęgniarskiego.

W ramach modernizacji SOR zwiększono z 4 do 8 liczbę łóżek, w tym o 2 łóżka intensywnego nadzoru medycznego, zakupiono też 169 sztuk różnego rodzaju sprzętu medycznego. Dodatkowo, w ramach odrębnego przedsięwzięcia, rozbudowano sąsiadujący z SOR oddział anestezjologii i intensywnej terapii, który doposażono w 3 stanowiska intensywnej opieki medycznej - obecnie jest ich tam 18.

SOR w szpitalu wojewódzkim w Płocku to jeden z 30 tego typu oddziałów na terenie Mazowsza i zarazem jeden z największych w regionie. Na dobę korzysta z niego od 120 do 160 pacjentów. W latach 2006-07 szpital wybudował dla SOR-u specjalny, zadaszony podjazd dla karetek pogotowia i lądowisko dla śmigłowców medycznych.

Oddany do użytku po remoncie SOR w szpitalu wojewódzkim w Płocku przyjmował już w środę pacjentów.

Michał Borkowski, dyrektor wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego, przypomniał, że aktualnie SOR-y objęte są okresem dostosowawczym do wymogów ustawowych. Nie wykluczył przy tym, że część z tych oddziałów może zostać w przyszłości zamieniona w izby przyjęć.

- Jest okres dostosowawczy. Nie wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe spełniają warunki ustawy. Wobec powyższego, po okresie dostosowawczym, może się zdarzyć, ale nie musi, że części SOR-ów będzie zamieniana w izby przyjęć - powiedział Borkowski.

Pytany o kryteria, przyznał, iż jednym z nich jest posiadanie przez szpital z funkcjonującym oddziałem ratunkowym lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Są szpitale, choćby na terenie Warszawy, gdzie lądowiska nie da się zbudować - zauważył Borkowski.

Rozporządzenie ministra zdrowia z listopada 2011 r. przewiduje 2-letni okres dostosowawczy dla szpitali w zakresie posiadania lotniska bądź lądowiska dla śmigłowców ratunkowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH