System zarządzania energią wraz z panelami fotowoltaicznymi ma zostać zamontowany do końca 2016 r. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Koszt inwestycji to ok. 20 mln zł. Projekt ma być finansowany z funduszy UE.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, w tym innowacyjnym, oprócz źródła odnawialnego, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zyska możliwość bardziej efektywnego zarządzania energią, a także wydatkami na ten cel. Projekt będzie aplikował o środki finansowe z funduszy europejskich w ramach programu Horyzont 2020, gdzie został już zarejestrowany.

Jak poinformował Artur Berent, prezes spółki Inwestycje Miejskie, przedsięwzięcie "Budowa środowiska wytwarzania energii odnawialnej w szpitalu wojewódzkim w Płocku", które ma charakter badawczo-rozwojowy, opracowywane jest we współpracy z kadrą naukową Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz zespołem programistów IT.expert. Projekt będzie aplikował o środki finansowe z funduszy europejskich w ramach programu Horyzont 2020, gdzie został już zgłoszony.

- Powstanie, stworzony od podstaw, napisany przez polskich naukowców i programistów system zarządzania całą energią wykorzystywaną w płockim szpitalu wojewódzkim, nie tylko elektryczną, ale także cieplną czy gazową. Centralnym elementem zasilania systemu, jaki chcemy zbudować, będą panele fotowoltaiczne trzeciej generacji, które mogą być montowane na fasadach budynków - przedstawił Berent.

Panele takie znajdą się na elewacji szpitala. Efektem będzie jednocześnie rewitalizacja fasady tej placówki. Dodatkowo wymienione zostanie oświetlenie w szpitalu na całkowicie energooszczędne

Podkreślił, że komputerowy system zarządzający będzie na bieżąco nie tylko sterował poszczególnymi źródłami energii w szpitalu, ale także optymalizował ich wykorzystywanie.

- Mamy taki harmonogram, by do końca przyszłego roku system został uruchomiony - zapowiedział Berent.

Dodał, że dokładny koszt całej inwestycji będzie znany po zakończeniu pierwszego etapu projektu, w ramach którego do końca grudnia przygotowany zostanie m.in. audyt energetyczny szpitala.

- Koszt będzie znany po pierwszym etapie, ale zakładamy, że będzie to około 20 mln zł - oświadczył prezes płockich Inwestycji Miejskich.

W ocenie Berenta, "najbardziej wymiernym efektem wdrożenia systemu będzie znaczna obniżka kosztów" wynikających ze zużycia energii.

- Ma to duże znaczenie, gdyż szpitale ponoszą kolosalne koszty za elektryczność, a także ogrzewanie, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Będą to znaczne oszczędności - podkreślił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH