Płock: szpitale miejski i wojewódzki zapowiadają tworzenie własnych ośrodków onkologii

Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej ogłosił, że planuje przeprowadzkę do nowej siedziby, w której powstanie także ośrodek onkologii. Wojewódzki Szpital Zespolony również chce stworzyć onkologiczną lecznicę.

9 lipca Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, podpisał list intencyjny w sprawie budowy wysokospecjalistycznego szpitala z ośrodkiem onkologicznym. Pod listem podpis złożyli również Ewa Nieścierenko, prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Jarosław Wołosiński, prezes zarządu GOV-INVEST, reprezentujący konsorcjum firm, które miałyby zająć się budową obiektu.

- Zajmiemy się  wybudowaniem gmachu i obsługą infrastruktury. Za leczenie będzie odpowiadał Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej i partnerzy z branży onkologicznej - mówił Wołosiński.

Podpisanie dokumentu zakończyło trwające od pół roku rozmowy. W najbliższych tygodniach będą kontynuowane dalsze ustalenia. Za dwa miesiące strony planują przedstawić konkrety Radzie Miasta Płocka.

Płocki ośrodek onkologii miałby działać pod szyldem jednego z najlepszych centrów onkologii w kraju. Obsługiwałoby od 3 do 3,5 tys. pacjentów rocznie. Leczeni byliby oni kompleksowo w zakresie chirurgii, chemioterapii i radioterapii.

Według planów, do nowego budynku, oprócz onkologii, miałby przenieść się szpital Św. Trójcy, najprawdopodobniej bez oddziału psychiatrycznego. Sfinansowanie budowy ma leżeć po stronie konsorcjum firm. Potem przez określoną liczbę lat będzie ono właścicielem budynku, który wydzierżawi operatorowi szpitala.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, plany stworzenia ośrodka onkologicznego ma również Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Umowa ma zostać podpisana na przełomie sierpnia i września, koszt inwestycji to ok. 70-80 mln zł. Chodzi o budowę zakładu radioterapii - w połączeniu z działającym od dwóch lat w szpitalu oddziałem onkologicznym stworzą właśnie wspomniany ośrodek. Ma go prowadzić zewnętrzna firma, szpital będzie jej dzierżawił teren.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka wskazuje, że władze miasta biorą pod uwagę plany Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i na pewno będą o nich rozmawiać z władzami województwa.

- Dużo zależy też od partnerów prywatnych, z którymi cały czas prowadzimy ustalenia. Podpisanie listu intencyjnego jest początkiem drogi miasta do wybudowania szpitala. Zamierzenia władz województwa również są dopiero planami i nie wiadomo, czy zostaną zrealizowane - zaznacza prezydent Nowakowski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH