Prawdopodobnie za trzy lata powstanie w Pile Ośrodek Radioterapii przy Szpitalu Specjalistycznym. Będzie on współpracował z Wielkopolskim Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu.

Komisja zdrowia sejmiku województwa wielkopolskiego pozytywnie zaopiniowała projekt utworzenia na terenie województwa czterech nowych ośrodków radioterapii. Powstaną one kolejno w Kaliszu, Pile, Koninie i Lesznie.

Poznańskie WCO bowiem – jako jedyny obecnie ośrodek w regionie, prowadzący radioterapię - nie jest w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów. Posiada 5 aparatów, które rocznie obsługują 5, 5 tysiąca osób. Harmonogram budowy pilskiego ośrodka jest już zatwierdzony, a środki zostały zabezpieczone w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Z ośrodka radioterapii w Pile korzystaliby chorzy z terenu północnej Wielkopolski, a także z województwa zachodniopomorskiego. Szacunkowy koszt ośrodka wynosi prawie 20 milionów złotych, z czego 5 milionów zabezpieczono w budżecie Województwa Wielkopolskiego na lata 2009 - 2011. Samorządy lokalne wyłożą około 4 milionów. Kolejne 20 milionów kosztować będzie aparatura.

Realizację inwestycji zaplanowano na trzy lata. Najbliższy rok zajmie przygotowanie dokumentacji, a budowa rozpocznie się pod koniec 2010 roku. WCO już kształci kadrę do filii. Szpital Specjalistyczny w Pile diagnozuje obecnie pacjentów z nowotworami, po czym kieruje ich do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. W Pile bowiem jest chemioterapia, ale nie ma radioterapii. Gdy powstanie, chorzy na raka będą mieli znacznie lepszy dostęp do szerszego leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH