176 mln euro: tyle Polska ma do wydania ze środków unijnych na modernizację infrastruktury szpitali publicznych. Pięć placówek zgłoszonych przez minister zdrowia Ewę Kopacz może jednak otrzymać środki w wysokości 278 mln zł bez udziału w konkursie. Jeśli dotacje w maksymalnej wielkości otrzymają wszystkie wskazane przez minister zdrowia projekty, w przyszłorocznym konkursie dla szpitali pozostanie około 200 mln zł.

Jak przypomina Gazeta Prawna szpitale mogą realizować inwestycje infrastrukturalne za pieniądze z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (Działanie 12.2). Chodzi tu jednak tylko o publiczne ZOZ-y o znaczeniu ponadregionalnym lub ich organy założycielskie. O dofinansowanie mogą się starać szpitale utworzone przez ministra lub centralny organ administracji rządowej lub publiczną uczelnię medyczną, z wyłączeniem zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

Dotacja dotyczy trzech rodzajów projektów: przebudowy, rozbudowy lub remontu obiektów szpitalnych, pod warunkiem że inwestycja służy dostosowaniu do standardów. Minimalna wartość tego typu projektu musi wynosić 1 mln zł. Dotację można  też przeznaczyć na zakup aparatury do diagnostyki obrazowej oraz wyrobów medycznych służących do diagnostyki lub terapii. W obu przypadkach minimalna wartość projektów powinna wynieść 400 tys. zł.

Konkursy organizuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Pierwszy nabór projektów już się odbył wiosną br., kolejny jest planowany na jesień przyszłego roku. Całkowita pula środków przewidzianych w latach 2007–2013 na to działanie wynosi ponad 176 mln euro.

Nie wiadomo, jaka kwota będzie dostępna w przyszłorocznym konkursie. Minister zdrowia chce bowiem przyznać dofinansowanie pięciu szpitalom w trybie pozakonkursowym. Ewa Kopacz zgłosiła na listę projektów kluczowych w ramach programu: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, Instytut Kardiologii w Warszawie, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju. Całkowita wartość tych projektów wynosi ponad 278 mln zł. O tym, która placówka zostanie wpisana na listę projektów kluczowych oraz o kwocie dotacji zdecyduje minister rozwoju regionalnego do końca lipca. Przyznane dofinansowanie pomniejszy jednak pulę środków dostępnych w konkursie - zauważa Gazeta Prawna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH