PAP/Rynek Zdrowia | 25-02-2013 14:22

PiS domaga się wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia ws. łódzkiego CKD

PiS zwróciło się o zwołanie wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia ws. problemów związanych z budową Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. SLD domaga się z kolei od premiera informacji w sprawie tej inwestycji.

- Jako klub PiS zwracamy się o pilne zwołanie posiedzenia Komisji Zdrowia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym UM w Łodzi z udziałem ministra Bartosza Arłukowicza; niezbędne jest, by na własne oczy zobaczył, jak sytuacja wygląda na miejscu - powiedział w poniedziałek (25 lutego) na konferencji prasowej w Sejmie Marcin Mastalerek, poseł PiS.

Dodał, że PiS zbiera podpisy pod tym wnioskiem; zaapelował o jego poparcie do posłów zasiadających w Komisji Zdrowia, "a szczególnie do posła Dariusza Jońskiego, by przekonał do tego swoich kolegów partyjnych". Podkreślił, że PiS ma już większość potrzebnych podpisów.

Mastalerek ocenił, że w ciągu ostatnich lat premier i jego rząd nie zrobili nic dla łódzkiego szpitala z powodów politycznych. Mastalerka wsparł poseł PiS Bolesław Piecha. Podkreślił, że budowa centrum kosztowała około 1 mld zł i jest na ukończeniu. Brakuje 50 mln zł - zaznaczył.

Odniósł się też do piątkowych słów premiera, który mówił, że chce wyjaśnić, "kto jest odpowiedzialny za to, że tak długo budowano szpital i za tak gigantyczne środki, a nadal nie jest dokończony" oraz czy potrzebne są dodatkowe centralne pieniądze na ten cel. W ocenie Piechy, jeśli premier ma wątpliwości co do gospodarowania środkami przeznaczonymi na szpital, powinien zawiadomić NIK.

Sprawa dokończenia budowy placówki była też tematem poniedziałkowego briefingu rzecznika prasowego SLD Dariusza Jońskiego w Łodzi. Jak poinformował, jeszcze w tym tygodniu klub parlamentarny Sojuszu wystąpi do marszałek Ewy Kopacz, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu znalazł się punkt dotyczący informacji premiera Donalda Tuska ws. zakończenia budowy CKD.

Joński przypomniał, że w połowie 2012 r. złożył interpelację do ministra zdrowia w tej sprawie. Zaznaczył, że już w lipcu ówczesny sekretarz stanu w MZ Jakub Szulc poinformował go, że budowa CKD zostanie zakończona do końca 2012 r.

Czytaj też. MZ: chcemy zakończyć budowę Centrum Kliniczno-Dydaktycznego w Łodzi

Także on zwrócił uwagę, że brakuje 50 mln zł na dokończenie inwestycji. Przypomniał, że ostatnio premier wydał 101 mln zł na nagrody dla urzędników urzędów centralnych. Według rzecznika problem tkwi w podjęciu decyzji. Dlatego - jak wyjaśnił - klub parlamentarny SLD oczekuje informacji dotyczącej zakończenia inwestycji od samego premiera.

Ministerstwo Zdrowia w piątek (22 lutego) zapewniło, że chce dokończyć prowadzoną od 38 lat inwestycję.