Otwierają oddziały, kupują szpitalny sprzęt. Wybory napędzają inwestycje? Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Przed wyborami samorządowymi Grupa IQS przeprowadziła sondaż, z którego wynikało, że 76 proc. Polaków jest zdania, że lokalne władze manipulują terminami zakończenia niektórych inwestycji, aby kandydaci na radnych czy prezydentów miast mogli uroczyście przeciąć wstęgę w trakcie kampanii. Czy podobnie dzieje się przed wyborami parlamentarnymi?

- Ten sondaż został przeprowadzony na życzenie indywidualnego klienta - twierdzi Aneta Jaworska z Grupy IQS. Zdaniem specjalistów wybory determinują wiele decyzje gospodarczych, w tym dotyczących inwestycji, którymi można się pochwalić.

Uroczyście, z udziałem kandydatów
Trwa właśnie najgorętszy okres kampanii przed wyborami do parlamentu. Przykładów „reklamy wyborczej” z politykami w rolach głównych nie brakuje.

Ponad milion złotych kosztowały inwestycje w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie, w ramach których m.in. kupiono i zamontowano  urządzenia sali wybudzeń przy bloku operacyjnym oraz wymieniono dwie windy. O nowe karetki wzbogaciło się także pogotowie.

Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że uroczyste oddanie sali oraz karetek odbyło się kilkanaście dni temu z udziałem polityków kandydujących do Sejmu i Senatu.

Kandydaci z SLD na plakatach wyborczych mają hasło „Zdrowie i Praca”. Oczywiście tych i innych kandydatów nie brakowało na uroczystości przecinania wstęgi w sali wybudzeń na Zawodziu oraz w pogotowiu.

Miasto twierdzi, że sala wybudzeń czy nowe karetki dla pogotowia oraz terminy ich przekazania do użytku nie mają nic wspólnego z kampanią wyborczą. - Są to inwestycje wpisane w budżet miejski - twierdzi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego Urzędu Miasta.

Sala wybudzeń w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej jest częścią bloku operacyjnego. Sala wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 407 tys. zł, z czego dotacja Urzędu Miasta wyniosła 400 tysięcy, reszta to środki własne szpitala.

Wcześniej obyło się bez polityków
- W budynku „B” i „C” przy ul Mirowskiej 15 wymieniono także dwa dźwigi szpitalne. Wyremontowano szyb windowy i maszynownię, wymieniono zasilanie, zamontowano urządzenia i aparaturę sterowniczą dźwigu oraz aparaturę kontrolno-pomiarową, zamontowano kabiny. Inwestycja pochłonęła ponad 457 tys. zł, z czego dotacja UM to 425 tys. zł - rzecznik wymienia kolejne zapisane w budżecie inwestycje Tutaj, które zakończono wcześniej i bez udziały polityków.

- Natomiast salę wybudzeń pokazano dziennikarzom na początku października. Dlaczego nie można tego było zrobić pod koniec miesiąca, po wyborach ? - pytają częstochowianie. I sami sobie odpowiadają. - Bo dyrektor szpitala także startuje do Senatu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH