Oświęcim: dobiegają końca prace przy budowie hospicjum

W 2011 r. w Oświęcimiu zostanie otwarte pierwsze w Małopolsce zachodniej hospicjum dla chorych terminalnie.

Inicjatorem budowy hospicjum w Oświęcimiu jest były więzień obozu Auschwitz-Birkenau August Kowalczyk, znany aktor oraz reżyser i pisarz.

Realizując jego ideę budowy hospicjum jako symbolu wdzięczności dla mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy w latach okupacji z narażeniem własnego życia pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej założyło Fundację, która rozpoczęła starania o rozpoczęcie inwestycji.

Fundacja Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim powstała w listopadzie 1999 roku. Grunt pod budowę placówki w pobliżu szpitala powiatowego przekazało Fundacji w 2002 r. starostwo oświęcimskie w formie darowizny. Budowa ruszyła w 2004 r. Dotychczas pochłonęła 5 mln złotych. 

Inicjatywę budowy hospicjum wsparł rząd, przekazując na ten cel pół miliona złotych. Budowę wsparły także rządy Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Japonii. 

– Pierwszy grant był włoski, następnie dołączyli się Szwajcarzy i Niemcy, ale to wszystko wymagało zabiegów i wielu starań – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr inż. Helena Wisła, prezes zarządu Fundacji. 

Największym darczyńcą okazał się samorząd województwa małopolskiego, który w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w bieżącym roku przekazał na budowę oświęcimskiego hospicjum dofinansowanie w wysokości 2 370 550 zł.

Otwarcie placówki planowane jest wstępnie na 15 sierpnia 2011, tj. w dniu 90. urodzin inicjatora budowy hospicjum, Augusta Kowalczyka.

– Chorych chcielibyśmy przyjąć jak najszybciej, ale na razie nie sposób jeszcze dokładnie określać, kiedy to nastąpi: przed nami jeszcze wiele pracy – dodaje Helena Wisła.

Helena Wisła za zasługi przy organizacji budowy oświęcimskiego hospicjum otrzymała od samorządu województwa małopolskiego nagrodę „Amicus Hominum”. Nagroda jest przyznawana osobom, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH