Ostrów Wlkp.: nowoczesny pododdział leczenia oparzeń u dzieci już otwarty

Na oddziale chirurgii dziecięcej w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wlkp. otwarto pododdział leczenia oparzeń u dzieci. Dysponuje on trzema łóżkami do intensywnej opieki oparzeniowej i dwoma do intensywnej terapii dla dzieci.

Doc. Przemysław Mańkowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii dziecięcej, przypomniał, że dotychczas pracowały w Polsce dwa niewielkie oddziały w Krakowie i Szczecinie, leczące skomplikowane oparzenia dzieci. Oddział w Ostrowie Wlkp. jest trzecią tego typu placówką. Jak podkreślił doc. Mańkowski, 80 proc. poparzeń dotyczy dzieci, ale ośrodków dla dorosłych jest znacznie więcej.

Pododdział w Ostrowie Wlkp. dysponuje nowoczesnym sprzętem. Każde ze stanowisk wyposażone jest w niezbędne oprzyrządowanie, m.in. w respiratory i pulsoksymetry. W pomieszczeniach znajduje się także ciąg wentylacyjny z filtrami najnowszej generacji, które są najbardziej potrzebne poparzonym po wstrząsach termicznych. W pododdziale znajdują się także monitorowane stanowiska dla noworodków.

- Będziemy współpracować z ośrodkami chirurgii plastycznej i bankami komórek, bo czasem oparzenie jest tak rozległe, że trzeba wyhodować dla chorego skórę, której nie ma skąd pobrać - zaznaczył Witold Miaśkiewicz, ordynator oddziału i wicedyrektor d.s. lecznictwa szpitala.

Dodał, że jeszcze kilka lat temu oparzenie powyżej 30 proc. powierzchni ciała bardzo często prowadziło do śmierci. Obecnie z powodzeniem leczeni są pacjenci, których poparzenia przekraczają 50 proc.

Według doc. Mańkowskiego, pododdział dysponuje sprzętem "najwyższej klasy" i - dzięki transportowi lotniczemu - będzie służył nie tylko dzieciom z Wielkopolski, ale i z innych regionów.

Pododdział ma podpisany kontrakt z NFZ na pięć lat. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH