Ośrodek zapobiegania zachowaniom dyssocjalnym będzie miał nową siedzibę Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie będzie miał nową siedzibę. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (Mazowieckie) będzie miał nową siedzibę. Dzięki temu jego działalność zostanie oddzielona od Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej, który obecnie użycza placówce pomieszczeń.

We własnej siedzibie Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie będzie dysponował 60 miejscami dla objętych ustawą z 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, które mogą stwarzać zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - obecnie w placówce tej przebywa 36 pensjonariuszy.

Projekt prawie gotowy
- Jest już opracowana dokumentacja. Jesteśmy na etapie drobnych poprawek projektu budowlanego. Do końca marca prawdopodobnie będzie wszystko przygotowane. Potem rozpocznie się procedura przetargowa - powiedział PAP dyrektor Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie dr  Ryszard Wardeński.

Według niego, uruchomienie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie w nowej siedzibie planowane jest na 2019 r.

- Plan zakłada, że proces inwestycyjny potrwałby trzy lata, uwzględniając obecny rok i dwa kolejne lata - wyjaśnił dr Wardeński. Jak podkreślił, inwestycja umożliwi rozdzielenie dwóch placówek pełniących różne funkcje, czyli oddzielenie Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym od struktury Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej.

Będzie budynek administracyjny i trzy pawilony
Nowa siedziba Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 5,5 tys. mkw., podobnie jak tamtejszy Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej, będzie chroniona przed samowolnym oddaleniem się pensjonariuszy - okalający ją mur będzie wysoki na 5 metrów, do tego trzymetrowe ogrodzenie z siatki o wysokości 3 metrów. Monitoring obejmie pomieszczenia pawilonów i teren przyległy.

Obiekt powstanie w sąsiedztwie Regionalnego Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie, z którego pomieszczeń placówka korzysta od chwili powołania w 2014 r.

Zakres planowanej inwestycji przewiduje m.in. budowę budynku administracyjnego i trzech pawilonów, w których znajdzie się w sumie sześć oddziałów, a na każdym po 10 jednoosobowych sal. Taki układ gwarantować ma bezpieczeństwo i ograniczyć niekontrolowane kontakty między pensjonariuszami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH