Opolszczyzna: szpital ma opuścić zamek

Marszałek województwa opolskiego pod koniec zapowiedział, że nie zrezygnuje m.in. z budowy nowego Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, co umożliwi rewitalizację zabytkowego zamku, w którym obecnie działa CTN.

Plany dotyczące CTN w Mosznej zostały zakwestionowane przez SLD – koalicjanta rządzącej Opolszczyzną PO z marszałkiem Józefem Sebestą.

– Wydanie 77 mln zł na budowę Centrum Terapii Nerwic w Mosznej to szaleństwo – twierdzi Andrzej Namysło, radny wojewódzki SLD i dodaje, że trzeba się zastanowić, czy przy zmniejszającym się budżecie województwa nie warto przenieść szpitala do innej miejscowości na Opolszczyźnie lub też znaleźć partnera do tego projektu.

– Jeśli nie, to Moszną po prostu sprzedać, a szpital przenieść – proponuje w Gazecie Wyborczej Namysło.

Plany Urzędu Marszałkowskiego są inne. W biurze prasowym wyjaśniono nam, że na potrzeby CTN ma zostać wybudowany nowy pawilon szpitalny, bo zamku w Mosznej nie da się dostosować do wymogów unijnych w zakresie lecznictwa zamkniętego. W zamku byłoby natomiast Regionalne Centrum Turystyki i Rekreacji realizowane z unijnych pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pawilon dla CTN w Mosznej byłby finansowany z budżetu województwa.

Po wojnie losy zamku układały się różnie. Od 1972 roku funkcjonuje jako szpital leczenia nerwic. Obecne Centrum Terapii Nerwic jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Zamek, w którym mieści się CTN – zgodnie z fantazją fundatora Franza-Huberta – ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których słynie. Niespotykana architektura przyciąga rokrocznie rzesze turystów.

Jednak utworzenie centrum hotelowo-konferencyjnego w Mosznej wymagać będzie także odpowiedniej promocji. Józef Sebesta zapowiedział zaś, że oszczędności w budżecie dotyczyć będą właśnie promocji regionu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH