Opolskie: szpital w Białej zyskał nowy budynek

Szpital im. św. Elżbiety w Białej kupił na bardzo korzystnych warunkach przylegający do lecznicy budynek klasztorny sióstr Elżbietanek. Inwestycja ta umożliwi poprawę standardu opieki nad pacjentami.

Dyrektor szpitala, Zdzisław Juszczyk w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, nie ukrywa, że był to bardzo dobry zakup dla szpitala. - Przylegający do szpitala budynek nabyliśmy po cenie niejako dumpingowej. Zapłaciliśmy za niego z własnego budżetu. Cena wyniosła jedynie 200 tys. zł i była to kwota dużo niższa od rynkowej - tłumaczy dyrektor Juszczyk.

- Taką cenę zaproponowały siostry tylko dla nas. W zamian obiecaliśmy, że będziemy kontynuować misję sióstr Elżbietanek w Nysie, tj. będziemy pomagać ludziom w odzyskaniu zdrowia, tak jak założyły poprzedniczki sióstr zakonnych przybywając na te tereny - dodaje.

Jednopiętrowy, podpiwniczony budynek, który zakupił szpital mieści się na 18-to arowej działce przylegającej bezpośrednio do terenu szpitalnego. Zostanie on przeznaczony na pomieszczenia administracyjne, pokoje dla lekarzy i pielęgniarek. Dzięki temu zwolnią się sale w budynku szpitalnym. W odzyskanych w ten sposób pomieszczeniach powstaną sale dla chorych, co zdecydowanie podniesie standard leczenia szpitalnego.

Dyrektor Juszczyk podkreśla, że bardzo istotnym jest fakt, iż kupiony budynek jest połączony ze szpitalem. - De facto szpital i budynek zakonny tworzyły niejako całość. Wszystko dlatego, że historycznie także obecne grunty szpitalne należały do sióstr. Pracowały one na co dzień w szpitalu wybudowanym przez ówczesnego starostę w 1895 r. - tłumaczy Juszczyk.

I dodaje: - Teraz wystarczy tylko zdjąć dyktę zakrywającą drzwi, aby budynek przyklasztorny połączyć na powrót ze szpitalem.

To wszystko, jak i stan techniczny budynku sprawiają, że koszty adaptacyjne nie będą wysokie. Jest to o tyle istotne, że również i te pokryje szpital z własnego budżetu.

- Praktycznie moglibyśmy od ręki przenieść nasze pomieszczenia administracyjne do zakupionego budynku. Na przeszkodzie stoją jedynie procedury formalno-prawne - podkreśla dyrektor.

- Musieliśmy wystąpić o zmianę sposobu użytkowania budynku. Zaraz po jej uzyskaniu nastąpi odświeżenie ścian budynku i przeprowadzka - zapewnia.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH