Opole: wyremontowano oddział intensywnej terapii dzieci i noworodków w WCM Oddział po remoncie ma łącznie 13 miejsc dla pacjentów. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Lepsze warunki leczenia pacjentów i stworzenie warunków do stałego pobytu rodziców z dzieckiem - takie m.in. efekty osiągnięto remontując oddział anestezjologii i intensywnej terapii dzieci i noworodków w opolskim WCM. Zmodernizowany oddział otwarto w środę (27 stycznia).

Ordynator wyremontowanego w Wojewódzkim Centrum Medycznym (WCM) w Opolu oddziału dr Wojciech Walas mówił podczas środowej uroczystości otwarcia, że modernizacja oddziału polegała m.in. na jego dostosowaniu przestrzennym do obowiązujących norm, usprawnieniu dostępu personelu do pacjenta, zniesieniu barier dla niepełnosprawnych, poprawie warunków do karmienia pokarmem naturalnym czy stworzeniu warunków do stałego pobytu rodziców z dzieckiem.

- To, co w przypadku niektórych oddziałów mogłoby się wydawać luksusem, czyli szeroki dostęp matki do dziecka, w przypadku oddziału zajmującego się intensywną terapią noworodków jest bardzo istotnym elementem procesu leczniczego - podkreślał.

Oddział po remoncie ma łącznie 13 miejsc dla pacjentów. Dr Walas powiedział PAP, że to nieco mniej niż było, bo na tej samej powierzchni musiały zostać ulokowane stanowiska intensywnej terapii wymagające więcej miejsca. - Ale nasze obserwacje i wszelkie statystyki wskazują na to, że obecna ilość stanowisk w sposób całkowity zabezpieczy potrzeby województwa - zapewnił.

Podał, że rocznie leczonych jest na jego oddziale ok. 250 małych pacjentów.

Relacjonował, że wszelkie zastosowane na oddziale rozwiązania techniczne - np. zapewniające dostęp do gazów medycznych czy prądu - zrealizowane zostały "na najwyższym poziomie". Dodał natomiast, że wyposażenie techniczne - np. inkubatory, respiratory, pompy infuzyjne czy monitoring - nie zmieniły się.

- Ale też nie mieliśmy w tym zakresie jakichś kolosalnych potrzeb. To, czym posługiwaliśmy się dotychczas, jest sprawne i dobre - zapewnił Wojciech Walas.

Walas podał, że modernizację kierowanego przez niego oddziału przeprowadzono dzięki pieniądzom pozyskanym w partnerstwie z Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu z programu operacyjnego w ramach tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Obydwie placówki pozyskały w ten sposób ok. 9 mln zł, którą to kwotą podzieliły się po połowie.

Celem ich wspólnego projektu była poprawa opieki perinatalnej świadczonej przez WCM oraz opolski szpital ginekologiczno-położniczy. Prócz modernizacji oddziału intensywnej terapii dzieci i noworodków w WCM w jego ramach zaplanowano też m.in. utworzenie poradni wczesnej ciąży czy banku mleka kobiecego w opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH