Olsztyn: w tym domu seniora mogliby kształcić się studenci Placówka mogłaby być przydatna studentom różnych kierunków m.in. pielęgniarstwa czy medycyny. Fot. Archiwum

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chce utworzenia w przyszłym roku przy uczelni domu seniora. Mieliby w nim zamieszkać m.in. emerytowani pracownicy uczelni, a studenci odbywać w nim praktyki zawodowe. Uczelnia weryfikuje możliwości utworzenia placówki.

O chęci utworzenia domu seniora przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim (UWM) w Olsztynie poinformował PAP rektor uczelni prof. Ryszard Górecki.

- Intencją senatu jest, by taki dom powstał w przyszłym roku - doprecyzował w rozmowie z PAP rektor Górecki.

Uczelnie wyższe, zgodnie z obowiązującymi je przepisami, nie mogą prowadzić domów seniora. Dlatego UWM weryfikuje teraz możliwości prawne i finansowe stworzenia domu seniora.

- Jedną z możliwości zrealizowania tej idei może być np. utworzenie przez uczelnię i innych partnerów fundacji, która się tego podejmie - przyznał w rozmowie z PAP kanclerz uczelni Aleksander Socha i dodał, że pomysłem zainteresowały się już działające w Olsztynie i regionie uniwersytety trzeciego wieku.

W zamyśle UWM w domu seniora mieliby znaleźć dla siebie miejsce m.in. emerytowani pracownicy uczelni, którym taka pomoc jest potrzebna.

- Ten dom seniora byłby też przydatny studentom różnych kierunków m.in. pielęgniarstwa czy medycyny oraz wszelkich kierunków kształcących terapeutów czy nawet pedagogów. Studenci mogliby się w takiej placówce uczyć zawodu, odbywać praktyki czy staże - podkreślił w rozmowie z PAP kanclerz Socha.

Uczelnia na razie nie zdecydowała, gdzie dom seniora będzie się mieścił. UWM ma w centrum miasta dwa budynki, które może na taki cel zaadaptować, ale w ocenie kanclerza "bardziej odpowiedni byłby budynek w otoczeniu parku, czy lasu", tak, by seniorzy mieli gdzie wychodzić na spacery.

Olsztyński uniwersytet sprawdza też możliwości sfinansowania takiej placówki. Tu jedną z opcji jest sięgnięcie po pieniądze z programów unijnych dotyczących wykluczenia społecznego, a sama fundacja, która będzie prowadzić dom seniora, ma być organizacją pożytku publicznego.

- Będziemy także poszukiwać partnerów biznesowych, którzy by się chcieli w taki dom seniora zaangażować - przyznał kanclerz Socha.

W woj. warmińsko-mazurskim powstaje coraz więcej prywatnych domów seniora, zamieszkiwanych przez ludzi z całej Polski, którzy na emeryturze chcą się cieszyć naturą i czystym powietrzem. Wiele z takich domów jest malowniczo usytuowanych nad jeziorami czy w pobliżu lasów. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH