Olsztyn: powstanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dyrekcja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) wystosowała prośbę do władz powiatu olsztyńskiego o przekazanie ziemi pod budowę bazy dla nowoczesnego eurocoptera. W ciągu dwóch lat ma ona powstać na lądowisku w Gryźlinach pod Olsztynem.

Jak informuje starostwo powiatowe w Olsztynie, chodzi o darowiznę 1 ha ziemi na lądowisko w Gryźlinach. Dyrekcja LPR zaproponowała dokładny obszar na mapie, na którym ma powstać baza. Poprosiła też o wydzielenie działki pod drogę dojazdową do bazy. - Wydzielanie działki pod drogę już się rozpoczęło, a o dojazd także zadbamy wspólnie z gminą Stawiguda - powiedział starosta olsztyński Mirosław Pampuch.

Rozmowy o lokalizacji bazy LPR trwają od ubiegłego roku. W grę wchodziły dwie lokalizacje: na lotnisku w olsztyńskich Dajtkach oraz na lądowisku w Gryźlinach, oddalonego od Olsztyna o około 20 kilometrów.

- Od początku byliśmy otwarci na uruchomienie bazy dla nowoczesnego śmigłowca ratunkowego w Gryźlinach. W marcu 2011 roku rada powiatu w Olsztynie podjęła nawet uchwałę w sprawie darowizny nieruchomości w Gryźlinach pod budowę dobrze wyposażonej bazy - podkreślił starosta.

Kierownik oddziału LPR w Olsztynie Roman Kozłowski ocenił, że baza dla Eurocoptera powinna być gotowa do końca 2013 roku. Obecnie LPR rozpoczął proces uzyskiwania decyzji środowiskowej oraz warunków technicznych przyłączenia bazy do sieci wodociągowej i elektroenergetycznej.

- Tak nowoczesny śmigłowiec jak EC 135 potrzebuje bazy z prawdziwego zdarzenia z własną stacją paliw, hangarem i zapleczem socjalnym - dodał Kozłowski. Jak ocenił, dla pacjentów nie ma znaczenia, że baza będzie zlokalizowana w Gryźlinach, a nie w Olsztynie.

- Latamy w różnych kierunkach, praktycznie na terenie całego województwa. Do drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa, na której często interweniujemy, będziemy mieć nawet bliżej z Gryźlin, niż z Olsztyna. Potem osoby potrzebujące pomocy transportujemy pod sam szpital - wyjaśnił Roman Kozłowski.

Nowoczesny śmigłowiec EC 135 od kwietnia pełni dyżury w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na olsztyńskich Dajtkach. Śmigłowce te są znacznie szybsze od Mi-2, mają większy zasięg, a mniejsza średnica łopat ułatwia im lądowanie w miejscu wypadku. Śmigłowce EC 135 umożliwiają loty w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych. Są wyposażone w specjalistyczny sprzęt medyczny do ratowania życia. Na pokładach mają m.in. defibrylator, respirator i zestaw pomp infuzyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH