Olsztyn: początek końca marzeń o budowie szpitala uniwersyteckiego?

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) nie zgodził się na zwiększenie finansowania projektu budowy szpitala klinicznego, co zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza, dziekana Wydziału Nauk Medycznych tej uczelni, może doprowadzić do rezygnacji z przedsięwzięcia. Władze UWM zapewniają jednak, że nie rezygnują z budowy.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski uzyskał na projekt rewitalizacji szpitala 21 mln zł dotacji unijnej z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Jak tłumaczy nam dr Szczepan Figiel, prorektor ds. rozwoju uczelni, plan był taki, że UWM dołoży do projektu 9 mln zł ze środków własnych.

Senat: nie mamy tyle pieniędzy
Po wstępnym rozstrzygnięciu przetargu na prace budowlane - po otwarciu ofert okazało się, że najniższa wycena przekraczała o blisko 9 mln zł środki, które uczelnia miała na tę zarezerwowane na tę inwestycję. - Na 9 mln zł byliśmy przygotowani, na 18 mln zł już nie -  wyjaśnia dr Szczepan Figiel.

25 lutego na posiedzeniu senatu uczelni został postawiony wniosek o zwiększenie zakresu dofinansowania projektu ze strony uniwersytetu. Wniosek ten - zgodnie z oczekiwaniami władz UWM - został odrzucony. Zdaniem prof. Wojciecha Maksymowicza była to decyzja zmierzająca w kierunku rezygnacji z budowy szpitala akademickiego.

- Nieprzygotowanemu senatowi uczelni przedstawiono projekt uchwały zwiększającej finansowanie projektu budowy szpitala z kasy uniwersytetu, z argumentacją, że ze względu na stabilność finansową, należy projekt odrzucić - twierdzi prof. Maksymowicz.

Prorektor Szczepan Figiel zapewnia jednak, że posiedzenie senatu odbyło się zgodnie z wszelkimi procedurami.

Oby nie przepadła dotacja
Prof. Wojciech Maksymowicz uważa, że konieczne jest szybkie rozpisanie nowego przetargu na budowę szpitala, ze względu na to, że termin wykorzystania 21 mln zł ze środków unijnych jest ograniczony.

- Dotacja unijna uzyskana na budowę szpitala uniwersyteckiego nie przepadnie - zapewnia dr Szczepan Figiel. Tłumaczy, że decyzja senatu nie jest odstąpieniem od umowy, jaką uczelnia zawarła z Urzędem Marszałkowskim w sprawie przyznania unijnego wsparcia.

- Podjęliśmy już działania zmierzające do znalezienia sposobu na wykorzystanie tych środków - ujawnia dr Figiel. Jak informuje, UWM chce aneksować umowę w taki sposób, który pozwoli na rozłożenie realizacji projektu na dłuższy okres. - Do 2012 r. już się nie da tego zrobić - przyznaje prorektor.

Pytanie o przyszłość wydziału
Wydział Nauk Medycznych na UWM powstał w 2008 r. i bardzo szybko się rozwija. Jak informuje nas prof. Wojciech Maksymowicz, 28 lutego Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów przyznała wydziałowi uprawnienia do prowadzenia przewodów doktorskich w zakresie nauk medycznych.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH