Olsztyn: nowy oddział w szpitalu dziecięcym

Oddział chirurgii głowy i szyi szpitala dziecięcego w Olsztynie zapewni kompleksową opiekę w zakresie laryngologii, okulistyki i chirurgii szczękowo-twarzowej nad najmłodszymi pacjentami.

W piątek (12 września) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbędzie się prezentacja efektów kompleksowej modernizacji oddziału chirurgii głowy i szyi - nowej struktury organizacyjej w  szpitalu, w skład której wchodzą 3 oddziały: chirurgii szczękowo-twarzowej, okulistyczny i laryngologiczny.

Idea stworzenia nowego ''superoddziału'' wyniknęła stąd, że proces leczenia pacjentów, a szczególnie dzieci, dawno przestał być wąskospecjalistyczny. Obecnie kładzie się nacisk na leczenie holistyczne i wielospecjalistyczne - informuje Grzegorz Adamowcz, specjalista ds. promocji i marketingu WSSDz w Olsztynie.

Oddział wypełnia tę formułę, realizując interdyscyplinarność i kompleksowość w leczenia schorzeń laryngologicznych, okulistycznych i chirurgii szczękowo-twarzowej dzieci i młodzieży.

Jest ośrodkiem o charakterze ponadregionalnym, a w pewnych zakresach. Np. w zakresie kompleksowego leczenia wad wrodzonych i nowotworów części twarzowej czaszki u dzieci - ok. 30 proc. pacjentów chirurgii szczękowo-twarzowej stanowią dzieci spoza województwa, w laryngologii - 10 proc. Co roku w oddziale będzie leczonych ok. 2500 pacjentów.

Zdecydowana większość środków na modernizację oddziału i doposażenie go w sprzęt medyczny (3 mln zł) pochodzi z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Kwotę 150 tys. zł na przystosowanie oddziału do potrzeb osób niepełnosprawnych przeznaczył PFRON.

W związku z modernizacją oddziału zakupiono m.in. specjalistyczny sprzęt do zabiegów endoskopowych z optyką, kamerami i mikroskopami do operacji laryngologicznych, system do neuromonitoringu wykorzystywany podczas rozległych operacji, aparat do znieczulania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH