Starostwo Powiatowe w Obornikach Wlkp. przedstawiło plan, który zakłada zaproszenie samorządów gminnych do utworzenia Spółki Samorządowej Szpital.

W szpital trzeba „wpompować" ok. 10-15 mln złotych, aby dostosować go do wymagań fachowych i sanitarnych. Sam szpital, który nie posiada własnego majątku, w obecnej strukturze prawnej nie może brać kredytów na takie inwestycje. Na kolejne zadłużanie nie może sobie pozwolić też powiat, szczególnie że zmianie ma ulec ustawa o finansach publicznych.

Radni w jednej z uchwał przyjęli wstępne koncepcje dotyczące szpitala i poszczególnych oddziałów, a zarząd zlecił opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego.

Z programu wynika, że konieczne jest wybudowanie skrzydła „C". W szpitalu brakuje ok. 3400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zgodnie z programem w starym skrzydle na parterze powstanie sala operacyjna dla operacji laparoskopowych oraz utworzone zostanie laboratorium.

Na pierwszym piętrze zaproponowano oddział ginekologiczno- położniczy i noworodkowy (14 łóżek), a na poddaszu znajdować się mają pomieszczenia socjalne. W budynku interny, tzw. "B", na parterze już teraz przygotowywane są pomieszczenia pod oddział ortopedyczny (będzie on liczył 14 łóżek). Na pierwszym piętrze powstanie oddział dziecięcy. W nowym budynku natomiast, tzw. "C", na parterze umiejscowiony zostanie oddział chirurgiczny na 38 łóżek wraz z podpodziałem urologicznym, a na pierwszym piętrze znajdować ma się oddział wewnętrzny na 45 łóżek. Drugie piętro przeznaczono na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Jak mówił po prezentacji sekretarz powiatu Piotr Sitek „powiat nie jest wstanie sam udźwignąć tej inwestycji, nawet gdyby zadłużył się do granic swoich możliwości". Dlatego też według Sitka najlepszym rozwiązaniem dla szpitala byłoby powołanie spółki samorządowej, której udziałowcami byłyby wszystkie samorządy gminne i powiatowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH