Na oddziale chorób wewnętrznych i reumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie powstał gabinet terapii biologicznej. Zabieg terapii biologicznej trwa ok. dwóch godzin, a jego dawka i szybkość aplikowania jest uzależniona od potrzeb chorującego.

- W chwili obecnej terapia biologiczna to najnowocześniejsza i najbardziej efektywna metoda leczenia m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, łuszczycowego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.– twierdzi kierownik Kliniki i Polikliniki Układowych Chorób Tkanki Łącznej prof. Jan Łącki z Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Metoda polega na podawaniu leku w zastrzykach lub za pomocą kroplówek, który bezpośrednio trafia w miejsce stanu zapalnego i blokuje dalszy rozwój choroby.

Terapię stosuje się dopiero wówczas, gdy zawodzi standardowa kuracja lekami wykorzystywanymi także w chorobach nowotworowych.

- W gabinecie terapii biologicznej pacjenci będą leczeni w komfortowych warunkach - powiedziała ordynator oddziału chorób wewnętrznych i reumatologii MSWiA prof. Małgorzata Wisłowska. - Ten gabinet pozwala na skuteczniejsze leczenie oraz lepszą diagnostykę, a także pozwala cierpiącym osobom na korzystanie z wygodnych foteli przystosowanych do zabiegów za pomocą kroplówek.

Zabieg terapii biologicznej trwa ok. dwóch godzin, a jego dawka i szybkość aplikowania jest uzależniona od potrzeb chorującego.

W Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje ok. 1 proc. populacji dorosłych tj. ok. 400 tys. osób. Zachorowalność wynosi od dwóch do czterech osób na 10 tys. ludności i dotyczy głównie kobiet, które w stosunku do mężczyzn chorują na nią sześć razy częściej.

Prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego prof. Witold Tłustochowicz powiedział, że z powodu wysokiego kosztu leczenia z terapii biologicznej będą mogli korzystać tylko wybrani pacjenci: - Koszt stosowania terapii biologicznej wobec jednego pacjenta wynosi 25-50 tys. zł rocznie.

Dodał, że w Polsce, podobnie jak w Szwecji lub Niemczech, z terapii biologicznej skorzysta ok. 5 proc. wszystkich chorych na reumatoidalne zapalenie stawów.

W Polsce obecnie działa kilka gabinetów terapii biologicznej m.in. w Poznaniu, Lublinie i Puławach, tworzonych w ramach ogólnopolskiego programu wspierania terapii biologicznej zainicjowanego w lutym 2008 r. przez firmę farmaceutyczną Schering-Plough. Jak powiedział Tłustochowicz, docelowo planuje się stworzenie ok. 50 takich gabinetów w całej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH