Nowy blok operacyjny w katowickim GCM: "to jak przesiadka z malucha do mercedesa" Fot. GCM

6 sal operacyjnych i supernowoczesna sala hybrydowa znajdują się w otwartym w poniedziałek (5 marca) bloku operacyjnym Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. Warta ponad 50 mln zł inwestycja jest największą od chwili powstania placówki.

Ponad 27 mln zł pochodzi z dotacji Ministerstwa Zdrowia, kolejne 8,5 mln to środki z Unii Europejskiej przeznaczone na utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego.  

- Nasz rząd stara się zdecydowanie podnosić poziom wydatków na służbę zdrowia, staramy się porządkować sytuację, zwłaszcza w sektorze szpitali publicznych, staramy się też inwestować w rozwój badań nad lekami, nad unowocześnieniem metod leczenia - powiedział podczas uroczystości wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak zaznaczyła dyrektor szpitala Klaudia Rogowska, do tej pory zespoły lekarskie operowały na bloku operacyjnym oddanym do użytku ponad 40 lat temu, który nie spełniał współczesnych standardów.

Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach co roku zaopatruje blisko 200 tys. pacjentów w szpitalnych oddziałach, w ambulatorium i izbie przyjęć. Jako placówka uniwersytecka kształci też studentów. - Żeby szybko i sprawnie ratować życie i zdrowie ludzkie, musimy lekarzom zapewnić odpowiednie warunki, jeśli chodzi o aparaturę medyczną, warunki organizacyjne i infrastrukturę - podkreśliła dyrektor Rogowska.

W nowym bloku operacyjnym zlokalizowano 6 sal operacyjnych, w tym: 2 ortopedyczne, 2 chirurgiczne, neurochirurgiczną, laryngologiczną i hybrydową z supernowoczesnym zrobotyzowanym angiografem.

Kompleksowo wyposażona sala hybrydowa umożliwia przeprowadzenie skomplikowanych i złożonych zabiegów naczyniowych. - Ponadto sala została wyposażona w pierwszy na Śląsku zrobotyzowany angiograf posiadający funkcję 360 stopni projekcji, który daje duży obszar badania bez konieczności zmiany ułożenia pacjenta na stole. System wyposażony jest także w szereg specjalistycznych aplikacji wspomagających lekarzy w trakcie wykonywania zabiegów - informowała Jolanta Wołkowicz, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Lekarze obecni na uroczystości otwarcia bloku przyznawali zgodnie, że praca w nowym bloku operacyjnym, to - w porównaniu ze starym - jak przesiadka z malucha do mercedesa. Mają nadzieję, że nowoczesny sprzęt pozwoli nie tylko skuteczniej pomagać pacjentom, lecz także podniesie poziom prowadzonych w placówce badań naukowych.

Jak zaznaczył prof. Wacław Kuczmik, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii, bez przesady można powiedzieć, że nie ma dzisiaj w kraju drugiej tak wyposażonej sali hybrydowej, jak ta znajdująca się w GCM.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH