Nowy Sącz: ponad 500 tys. zł na szpitalne inwestycje

Ponad 500 tys. zł umarzalnej pożyczki i blisko 19 tys. zł dotacji otrzymał Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na termomodernizację. Jednocześnie placówka szuka też środków na budowę nowej spalarni.

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu zwrócił się z wnioskiem o pomoc finansową na termomodernizację. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie projekt zaakceptował i podjął decyzję o udzieleniu wspracia w formie pożyczki i dotacji.

Pożyczka w wysokości 500 tys. zł zostanie wykorzystana na termomodernizację dwóch budynków, a po uzyskaniu efektu ekologicznego - czyli w praktyce po wykonaniu inwestycji - może być w całości umorzona.

Z kolei dotacja to kwota 19 tys. zł, która będzie przeznaczona na zakup i instalację kolektorów słonecznych na jednym z budynków. Kolektory mają być przydatne przy podgrzewaniu wody dla placówki.

Jednocześnie szpital będzie się starał pozyskać fundusze zewnętrzne na zaprojektowanie i uruchomienie nowej spalarni, ponieważ dotychczasowa spalarnia odpadów w Nowym Sączu została zamknięta.

- Decyzja w tej sprawie wynika z troski o ochornę środowiska naturalnego - tłumaczy Marcin Rolka, zastępca dyrektora szpitala. Spalator będący w dyspozycji szpitala to urządznie mocno już wyeksploatowane. W efekcie nie jest już w stanie spełniać obowiązujących dzisiaj norm dotyczących emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Ostatnie pomiary wykazały, że dopuszczalna wielkość emisji jest przekraczana. Szpital nie był też w stanie prowadzić ciągłego monitoringu emisji ze względu na wysokie koszty, sięgające rocznie nawet 1 mln zł. W efekcie decyzją Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego spalator został wyłączony z użytkowania.

- Rozumiemy tę decyzję, bo ochrona środowiska to nasz podstawowy obowiązek i na czas modernizacji spalarni będziemy wywozić odpady gdzie indziej - Marcin Rolka.

Jednocześnie informuje, że nowa spalarnia, która gwarantowałaby emisję na dopuszczlanym poziomie, jest w trakcie projektowania. Szpital będzie się starał pozyskać z funduszy zewnętrznych pieniędze na jej uruchomienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH