Nowe otwarcie na PPP w inwestycjach senioralnych FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Starzejące się społeczeństwo stwarza dla naszego systemu ochrony zdrowia i sektora usług opiekuńczych olbrzymie wyzwanie. Mimo że eksperci biją na alarm, infrastruktura senioralna, np. liczba szpitali i poradni geriatrycznych czy placówek opieki długoterminowej pozostaje niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Barierą w rozwoju infrastruktury są oczywiście finanse. Jest to problem dotkliwy zwłaszcza dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), które muszą przestrzegać ustawowych limitów ograniczających ich zdolność do zaciągania zobowiązań.

Kilka instrumentów do dyspozycji
Samorządom, które ze względu na ryzyko przekroczenia wskaźników spłaty zadłużenia nie mogą zaciągnąć nowego kredytu, pozostają instrumenty pozabilansowego finansowania inwestycji.

Nie są one niczym nowym - od realizowania inwestycji przez spółki komunalne po obligacje przychodowe, fundusze inwestycyjne zamknięte czy transakcje typu „buy sell back” (czyli zakup papierów wartościowych z jednoczesnym ustaleniem terminu ich odkupu), JST mają do dyspozycji wachlarz metod, które pozwolą na sfinansowanie inwestycji bez przekraczania limitu zadłużenia (pod warunkiem, że mają faktyczną zdolność do obsługi transakcji, dobrą kondycję finansową i brak problemów z płynnością).

Czasem zapomina się, że formą realizacji inwestycji, która potencjalnie (w zależności od podziału ryzyka między stronę publiczną i prywatną) pozwala na uniknięcie wzrostu zobowiązań powiększających zadłużenie JST, jest także partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

W przeciwieństwie do innych wymienionych form realizacji i finansowania projektów, PPP ma dodatkową zaletę - korzystanie z doświadczeń podmiotów prywatnych daje możliwość poprawy efektywności projektu, wdrożenia sprawdzonych najlepszych praktyk w danym obszarze i zmniejszenia kosztów w całym okresie realizacji przedsięwzięcia.

Do odważnych świat należy
Obecnie dwa samorządy przecierają dla innych szlaki w zakresie realizacji inwestycji senioralnych w formule PPP. Są to Bobolice i Rybnik.

W Bobolicach powstaje Dom Późnej Starości - placówka, która ma świadczyć usługi opiekuńcze docelowo (w drugim etapie inwestycji) nawet dla 550 mieszkańców. Inwestor będzie miał możliwość świadczenia usług medycznych, a także rozbudowania oferty dodatkowych usług korzystając z planowanej infrastruktury: boiska sportowego, amfiteatru czy terenów golfowych.

Pierwszy przetarg ogłoszony przez gminę nie wzbudził zainteresowania potencjalnych partnerów prywatnych. Bardziej elastyczne warunki (takie jak brak wymagań co do ostatecznej liczby miejsc, brak kryterium długości trwania umowy PPP, mniejsze wymogi finansowe) doprowadziły do wyłonienia partnera prywatnego - spółek z grupy Warbud i AMG.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH