Dzisiaj w Katowicach została podpisana preumowa między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Górnośląskim Związkiem Metropolitalnym w sprawie budowy spalarni odpadów w województwie śląskim.

Do końca 2014 roku zrealizowany ma zostać kompleksowy system gospodarki odpadami komunalnymi dla miast Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. W jego skład wchodzić będą między innymi sortownie odpadów, linie demontażu odpadów wielkogabarytowych, kompostownie i spalarnie śmieci.

- Mimo wielu związanych z nim trudności, jest to projekt "skazany na sukces" - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakładana wartość inwestycji to ponad miliard złotych, dofinansowanie unijne może wynieść 600 milionów złotych. W projekcie będzie uczestniczyć 14 miast, co jest inwestycją niespotykaną ze względu na skalę przedsięwzięcia.  Nie ma powodu do obaw w sprawie zagrożenia dla ekologii i zdrowia mieszkańców okolic, gdzie będzie realizowany ten projekt, gdyż obecne technologie są bezpieczne dla środowiska.

Wdrożenie systemu doprowadzi gospodarkę odpadami komunalnymi na terenie GZM do pełnej zgodności z przepisami Unii.

W ramach projektu będącego przedmiotem porozumienia opracowany zostanie efektywny, spójny dla całej Metropolii Górnośląskiej, system gospodarki odpadami komunalnymi spełniający wymagania wynikające z akcesji Polski do Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie ilości odpadów biodegradowalnych unieszkodliwianych w procesach składowania. Rozbudowane zostaną istniejące oraz dobudowane nowe elementy instalacji zagospodarowania odpadów

- Na razie nie ma lokalizacji, gdzie będą realizowane obiekty, bo to jest dopiero preumowa - powiedzial portalowi rynekzdrowia.pl Piotr Biernat, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wojewódzki Fundusz w pre-umowie zobowiązuje się do monitorowania przebiegu realizacji projektu, podpisania umowy z beneficjentem po spełnieniu warunków prawidłowego i terminowego przygotowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku aplikacyjnego.(dokumentacja techniczna, raport oddziaływania na środowisko konsultacje społeczne)

Termin  przygotowania dokumentów pozwalających na zawarcie umowy określono na marzec 2010r

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH