Minister Bieńkowska: bez PPP nie skonsumujemy kolejnych środków unijnych

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska ocenia, że pełne wykorzystanie unijnych środków z przyszłego budżetu UE nie będzie możliwe bez praktycznego zastosowania mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako pozytywny przykład PPP podała Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu.

Przypomnijmy, że Elżbieta Bieńkowska uczestniczyła 15 września w Żywcu w uroczystym podpisaniu umowy dotyczącej wybudowania i uruchomienia szpitala, a także zarządzania nim przez kanadyjskie konsorcjum. Jej resort, jako jedyna instytucja rządowa, od początku wspomagał ten pilotażowy projekt PPP w ochronie zdrowia ułatwiając Starostwu Powiatowemu w Żywcu pokonanie proceduralnych barier, a także kontakty z kanadyjskim inwestorem - Interhealth Canada Ltd.

Okazją do przedstawienia generalnej oceny PPP w Polsce była środowa (28 września) konferencja w Bieruniu (Śląskie) poświęcona możliwościom inwestowania w tym mieście.

Dotychczas projekty PPP są w Polsce mało rozpowszechnione. Według minister Bieńkowskiej, pierwsza "prawdziwa umowa" oparta na tym mechanizmie została zawarta dwa tygodnie temu w Żywcu, gdzie prywatna firma, we współpracy z samorządem, wybuduje i będzie prowadzić nowy szpital.

Bieńkowska zachęcała samorządowców i przedsiębiorców, by nie bali się korzystać z mechanizmów PPP.

- To normalny rodzaj finansowania i w Polsce musimy doprowadzić do jego upowszechnienia. Ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jest pełna asysta dotycząca pomocy prawnej w tym zakresie - zadeklarowała.

Bieńkowska przypomniała, że 5 października Komisja Europejska powinna upublicznić tzw. pakiet legislacyjny do projektu unijnego budżetu. Ma on określić kierunki wydawania unijnych funduszy w kolejnej perspektywie finansowej. Minister zaznaczyła, że lata 2014-2020 to ostatni okres, kiedy polskie firmy będą mogły liczyć na tak znaczące środki z UE.

Według Bieńkowskiej, pełne wykorzystanie unijnych środków z przyszłego budżetu nie będzie możliwe bez praktycznego zastosowania mechanizmów partnerstwa publiczno-prywatnego. Minister poinformowała, że w MRR powołano tzw. centrum kompetencji, które ma wspierać zainteresowane podmioty w przygotowaniu projektów realizowanych w formie PPP.

- Centrum ma już przygotowane kompletne dokumenty w kilku sektorach, które mogą podlegać tego typu finansowaniu. To swoiste ”gotowce” dotyczące umów między partnerami w projektach określanych jako hybrydowe, czyli łączące środki unijne, prywatne i publiczne - wyjaśniła Bieńkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH