Mazowsze: kolektory słoneczne już w 12 szpitalach marszałkowskich Fot. mat. prasowe

Kończą się prace przy największym, tegorocznym zdrowotnym projekcie samorządu województwa mazowieckiego. Za kilka dni 12 marszałkowskich szpitali będzie ogrzewać wodę energią słoneczną. W projekcie biorą udział m.in. szpital wojewódzki w Płocku i lecznica w Gostyninie-Zalesiu.

O tej inwestycji w trakcie piątkowej (30 września) konferencji mówili marszałek Adam Struzik oraz dyrektor płockiego szpitala – Stanisław Kwiatkowski.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku i WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu są dwiema z dwunastu marszałkowskich placówek zdrowotnych, w których przewidziano montaż kolektorów słonecznych.

Inwestycje realizowane są dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wartość obu projektów to ponad 6,5 mln zł, z czego 4,8 mln zł to koszt inwestycji tylko w płockim szpitalu. Oba przedsięwzięcia powstały w formule zaprojektuj i wybuduj. Właśnie dobiegają końca, trwające od lutego prace budowlane w płockiej placówce. Na podobnym etapie są prace w Gostyninie-Zalesiu. W tym tygodniu odbywają się odbiory techniczne instalacji.

– Już wiele osób w swoich domach skorzystało z zalet montażu kolektorów. Na ten rodzaj oszczędności postawiliśmy również w naszych placówkach zdrowia. Lada moment szpitale będą mogły korzystać z tańszej energii odnawialnej, która ogrzeje w nich wodę. Dodatkowo cieszy nas, że czynnie i w tak dużym zakresie przyczyniamy się do ochrony środowiska - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Farma solarna o powierzchni 1068 m², która powstała na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego to największa instalacja w projekcie. Za sprawną pracę 461 paneli słonecznych odpowiada instalacja, w której skład wchodzą m.in. aż cztery zbiorniki buforowe mogące pomieścić łącznie 40 m³ wody. Średnie dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę, tak dużej placówki jaką jest płocki szpital to ok. 39 m³.

Zgodnie z przeprowadzonymi szacunkami włączenie instalacji solarnej do szpitalnego obiegu przełoży się na oszczędności w podgrzewaniu zimnej wody nawet do ok. 25 proc. rocznie. Dodatkowo, dzięki tej inwestycji szpital będzie jeszcze bardziej przyjazny środowisku, bo wyemituje aż o 200 ton mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

- Możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii jako metody ogrzewania wody jest dla placówki doskonałym sposobem na znalezienie realnych i trwałych oszczędności - mówił w trakcie konferencji dyrektor płockiego szpitala Stanisław Kwiatkowski.

Od początku przyszłego roku z ciepłej wody ogrzanej energią słoneczną będą korzystać również pacjenci WSZPZOZ im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie-Zalesiu. Na terenie placówki zainstalowano 141 paneli słonecznych o łącznej powierzchni 325 m². Zgodnie z szacunkami oszczędności na podgrzewaniu zimnej wody mają sięgnąć nawet 32 proc.

Instalacje solarne objęte są 10-letnią gwarancją. Budowa kolektorów to największa tegoroczna inwestycja w marszałkowskich szpitalach. Jej całkowita wartość to ponad 42 mln zł, z czego aż 85 proc. to środki pochodzące ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH