Mazowsze: jest "zielone światło" dla budowy ośrodka onkologicznego w Siedlcach Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 100 mln zł Fot. Archiwum

Mapy potrzeb zdrowotnych przygotowane przez resort zdrowia potwierdziły celowość budowy ośrodka onkologicznego w Siedlcach. Zarząd województwa dał zatem zielone światło dla budowy placówki.

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach liczba porad specjalistycznych udzielonych w poradni onkologicznej od 2009 r. wzrosła ponad dwukrotnie.

Tymczasem zbyt mała liczba ośrodków onkologicznych i ich scentralizowane rozmieszczenie nie zapewniają równomiernego i sprawiedliwego dostępu do świadczeń tego typu. Choć w dużych miastach funkcjonują wysoko wyspecjalizowane ośrodki onkologiczne, na pozostałym obszarze nie ma placówek oferujących kompleksową opiekę onkologiczną. Przykładem "białych plam" na Mazowszu są choćby Siedlce i Płock. 

Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach zapowiada, że w ciągu dwóch miesięcy ogłoszony będzie przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj". Zakłada, że sama budowa powinna trwać ok. 1,5 roku.

Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 100 mln zł. Budowa (ok. 50 mln zł) finansowana będzie z emisji obligacji lub kredytu ze wsparciem województwa mazowieckiego. Pozostała kwota dotycząca wyposażenia pozyskana będzie ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz środków unijnych. Dzięki staraniom samorządu województwa budowa siedleckiego ośrodka onkologii została ujęta w ramach Kontraktu Terytorialnego.

Jak informuje nas Marta Milewska, rzeczniczka Urządu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, projekt inwestycji zakłada rozbudowę istniejącej infrastruktury szpitala w Siedlcach o nowy pawilon oraz przebudowę budynków technicznych.

Ośrodek onkologii będzie opierał się na pięciu filarach działalności onkologicznej: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowym leczeniu nowotworów, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej.

Nowy budynek połączony zostanie podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala wojewódzkiego. Będzie to kompleks 84-łóżkowy dedykowany pacjentom leczonym stacjonarnie. Znajdą się w nim m.in. stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia TK i MR oraz mammografii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH