Mazowieckie inwestycje w ochronie zdrowia: trudny budżet, duże potrzeby

Mimo kryzysu finansowego na Mazowszu szykuje się w br. sporo inwestycji w szpitalach i przychodniach. Stolicy przybędzie kilka nowych ośrodków, w tym pierwsze na Mazowszu Centrum Leczenia Krwawień z Przewodu Pokarmowego. Modernizację przejdzie w sumie około 20 lecznic. Stołeczny Ratusz zamierza wydać na inwestycje w ochronie zdrowia 120 mln zł. W budżecie województwa przeznaczono na ten cel 138 mln zł.

Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy, podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że w 2011 r. będą kontynuowane wszystkie rozpoczęte i planowane w 2010 r. inwestycje w ochronie zdrowia, środków będzie jednak o 40 mln mniej, niż w ub. r.

– Wciąż widoczne są duże potrzeby związane z budową i modernizacją lecznic w mieście, natomiast w przypadku wyposażenia w nowoczesny sprzęt, postępy są już znaczące – ocenia Wojciechowski.

Co nowego w Warszawie?
Ratusz rozpoczął w końcu, po czteroletnich przymiarkach, przygotowania do budowy Szpitala Południowego. Wybrano firmę, która w ciągu dwóch najbliższych lat zaprojektuje placówkę.

Szpital stanie w dzielnicy Ursynów, w sąsiedztwie Centrum Onkologii oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Będzie miał 235-250 łóżek na oddziałach: chirurgii, internistycznym, ginekologii i położnictwa oraz pediatrycznym. Będzie także lądowisko dla helikopterów, szpitalny oddział ratunkowy, działy diagnostyczne i zabiegowe, przychodnia i stacji dializ, a pod szpitalem dwupoziomowy parking na 450 miejsc postojowych.

Budowa ma się rozpocząć w 2013 r. i zakończyć w pierwszym kwartale 2015 r. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta zaplanowano na ten cel 224 mln zł.

Stolica zamierza także inwestować w br. w placówki otaczające opieką ciężarne kobiety oraz dzieci. Oznacza to dokończenie rozbudowy trzech lecznic ginekologiczno-położniczych i jednej dziecięcej:  Szpitala Specjalistycznego św. Zofii, Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka", Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny oraz Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.

Jak dodaje Jacek Wojciechowicz, poprawa opieki zdrowotnej nad starszymi osobami będzie kolejnym priorytetem w planach inwestycjach: w stolicy systematycznie przybywa osób w podeszłym wieku, a ostatnie badania wskazują, że mieszkańcy Warszawy są, w porównaniu z mieszkańcami innych części Polski, populacją cieszącą się najdłuższym życiem.

Tymczasem w Warszawie, podobnie jak na całym Mazowszu, przy stosunkowo dużej ogólnej liczbie lekarzy ( 24 tys.) brakuje specjalistów w dziedzinie geriatrii. Poprawę dostępności leczenia w tym zakresie ma przynieść stworzenie centrów opieki geriatrycznej oraz modernizacja oddziałów i poradni rehabilitacyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH