Mariusz Wójtowicz: po 2021 skończą się unijne dotacje, co wtedy? Mariusz Wójtowicz: po 2021 skończą się unijne dotacje, co wtedy? Fot. PTWP

- Dobrze byłoby na poziomie rządowym i regionalnym dookreślić w jakim zakresie i w jakiej formie udzielana może być pomoc finansowa - apelował Mariusz Wójtowicz, dyrektor Szpitala Miejskiego w Zabrzu, wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali. - Teraz dyrektorzy szpitali proszą o pieniądze burmistrza, prezydenta, starostę, rektora, ministra…

Podczas sesji nt. inwestycji w ochronie zdrowia, która odbyła w Katowicach 10 marca w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, Mariusz Wójtowicz scharakteryzował systemy finansowania inwestycji w sektorze zdrowia w wybranych krajach Unii Europejskiej (Niemcy, Dania, Francja, Wielka Brytania). Stwierdził, że w starych krajach UE inwestowanie wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce.

- Mają mapy potrzeb zdrowotnych, określone zadania do wykonania i centralne środki na ich realizację. Natomiast u nas głównym źródłem finansowania inwestycji w zakresie infrastruktury i sprzętu medycznego jest pozyskiwanie zewnętrznych środków unijnych, a także uzupełnianie ich o pieniądze samorządów, które na szczęście rozumieją potrzeby ochrony zdrowia.

- Nie mamy zapisów, jak to będzie wyglądało od 2021 r., w następnie perspektywie finansowej. A może być tak, że następna projekcja finansowa UE nie będzie dotyczyła naszego kraju. Pytanie zasadnicze: skąd wtedy będą pieniądze na rozwój infrastruktury i medycyny?

W ocenie Mariusza Wójtowicza, system francuski jest najbardziej zbliżony do tego modelu, do którego my w tej chwili dążymy. Wyjaśnił, że jako członek Pracodawców RP spotyka się z opiniami, że sektor prywatny będzie jedynie uzupełniał publiczną opiekę zdrowotną.

- Jest w tym duże podobieństwo pomiędzy Polską i Francją. W UE środki publiczne przekazywane są do sektora publicznego, sektor prywatny jest tylko uzupełnieniem - stwierdził.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH