Małopolskie: środki z UE na renowację Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju

10 mln zł z funduszy unijnych otrzymało Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. na modernizację Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie). W sobotę (17 grudnia) podpisano umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, dzięki wykonanym pracom budynek Pijalni Głównej zostanie dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Oprócz renowacji dachu i rozbudowy sali koncertowej zaplanowano też powiększenie strefy wydawania wód mineralnych oraz odnowienie kawiarni dla kuracjuszy.

Na początku października tego roku spółkę Uzdrowisko Krynica Żegiestów dokapitalizował kwotą ponad 28 mln zł minister Skarbu Państwa. Środki te zostaną przeznaczone na gruntowną renowację obiektów znajdujących się w posiadaniu spółki, w tym przede wszystkim budynku Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju.

Wartość wszystkich zaplanowanych przez spółkę przedsięwzięć wynosi blisko 46 mln zł. Składają się na nie 28 mln zł dokapitalizowania, 10 mln zł otrzymane z funduszy unijnych oraz środki własne i kredyty Uzdrowiska Krynica Żegiestów.

Najważniejszą inwestycją, która pochłonie blisko 31 mln zł, będzie modernizacja budynku Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków nie zmieni się bryła budynku i charakter elewacji. Obiekt oprócz dotychczasowego przeznaczenia leczniczego zyska też funkcje kongresowo-wystawiennicze, aby mógł gościć coroczne duże wydarzenia gospodarcze i kulturalne, takie jak Forum Ekonomiczne czy Europejski Festiwal im. Jana Kiepury.

Po remoncie zwiększy się powierzchnia sali koncertowej do 1,2 tys. miejsc z możliwością podziału na dwie części. Sala zyska też funkcje kinowe. Odnowiony zostanie ogród zimowy oraz strefa wydawania wód mineralnych. Pijalnia zostanie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Remont zakończy się w drugiej połowie 2013 roku.

W ramach zaplanowanych przez spółkę inwestycji zmodernizowane będzie również skrzydło Starego Domu Uzdrowiskowego oraz system ciepłowniczy w Krynicy.

Z budżetu miasta przy wsparciu funduszy unijnych remontowany będzie także główny krynicki deptak, czyli Bulwary Dietla. Zostanie też uporządkowane koryto potoku Kryniczanka. Inwestycje te będą kosztować blisko 10 mln zł, z czego połowa to środki unijne z MRPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH