Małopolska: unijne dotacje dla szpitali Inwestycje współfinansowane z funduszy UE podniosą jakość leczenia w trzech szpitalach. Fot. archiwum

60 mln zł przeznaczy woj. małopolskie na inwestycje współfinansowane z funduszy UE podnoszące jakość leczenia w trzech szpitalach. Powstaną tam ośrodki zajmujące się diagnostyką i leczeniem niepłodności, a także leczeniem dzieci z zaburzeniami rozwojowymi wywołanymi alkoholem.

Umowy gwarantujące przyznanie dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 podpisali w środę przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego i dyrektorzy trzech szpitali realizujących projekty: Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie oraz Szpitala Rehabilitacyjnego im. dr. Stefana Jasińskiego w Zakopanem.

Koszt wszystkich tych inwestycji to niemal 60 mln zł, z czego prawie 48 mln zł stanowią środki z RPO.

- Niezwykle ważne jest, by placówki, w których leczeni są Małopolanie, oferowały usługi o najwyższym standardzie. Dlatego nieustannie inwestujemy w szpitale, poszerzając tym samym wachlarz świadczeń zdrowotnych - ocenił wicemarszałek Wojciech Kozak.

Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet rozpocznie działalność w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie w połowie 2018 r. Władze regionu zwracają uwagę, że obecnie w Małopolsce nie ma placówki, która zajmowałaby się wyjątkowo trudnymi przypadkami ciężarnych, od pierwszych tygodni ciąży aż po sam poród.

Zaplecze nowo powstającego ośrodka będą stanowić zmodernizowane oddziały ginekologii, położnictwa i neonatologii. W ramach projektu powstanie tam także ośrodek inwazyjnej diagnostyki i leczenia wad płodu. Placówka będzie się również zajmować m.in. diagnostyką i leczeniem niepłodności czy leczeniem chorób onkologicznych.

Przewiduje się, że po modernizacji placówka będzie wykonywać ok. 25 operacji w miesiącu. Całość projektu szacowana jest na 15 mln zł, z czego 12 mln zł pokryją środki unijne.

We wrześniu 2020 r. dzięki przebudowie szpitala św. Ludwika w Krakowie powstanie tam Małopolskie Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder - Płodowy Zespół Alkoholowy).

Dzięki kompleksowej przebudowie poddasza szpitala, nową siedzibę znajdą tam też specjalistyczne oddziały dla najmłodszych m.in.: neurologii, reumatologii, pulmonologii czy alergologii. W placówce powstanie również nowoczesny blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Ponadto planowane jest utworzenie oddziału chirurgii dziecięcej i medyczne laboratorium z pracownią przesiewową chorób rzadkich.

Cała inwestycja oszacowana na ponad 37 mln zł zostanie zrealizowana dzięki unijnemu wsparciu, które opiewa na kwotę prawie 30 mln zł.

Modernizacja szpitala im. dr Jasińskiego w Zakopanem potrwa do grudnia 2019 r. W ramach inwestycji zostaną przebudowane pomieszczenia dla pacjentów na oddziałach: rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i pulmonologicznej. Budynek zyska też nową windę oraz monitoring oraz będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szacowany koszt inwestycji to ponad 7 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł stanowią środki pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH