Małopolska: pełne zarządzanie ratownictwem w I połowie 2011 roku

W latach 2006-2008 w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wystartował pilotażowy system satelitarnej nawigacji karetek i zarządzania służbami ratownictwa medycznego.

Zgodnie z założeniami UM WM z końcem 2010 roku do systemu powinny zostać włączone zespoły ratownictwa medycznego z całej Małopolski, w tym także górscy i wodni ratownicy. Do dziś jednak uruchomionych zostało jedynie ok. 100 z 1379 zaplanowanych jednostek informatycznych.

W tej chwili z systemu satelitarnego zarządzania służbami ratownictwa medycznego w Małopolsce korzystają KPR i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wciąż trwają prace nad włączeniem do programu Grupy Podhalańskiej GOPR. Pozostałe małopolskie zespoły ratownictwa medycznego, by objąć zasięgiem całe województwo, również czekają na uruchomienie programu.

– Pozostałe zespoły ratownictwa medycznego na terenie województwa małopolskiego włączone zostaną w system w jednym czasie. Dzisiaj, 31 sierpnia, zostanie ogłoszony duży przetarg o wartości kilkunastu milionów złotych, który będzie służył do włączenia do systemu dla pozostałych jednostek. W tym będą zawarte działania nad stworzeniem dodatkowych funkcjonalności w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sławomir Piróg, kierownik projektu, zastępca dyrektora Departamentu Geodezji i Kartografii w UM WM.

Dodatkowe funkcjonalności w KPR będą polegały między innymi na tym, że lekarz w zespole ratunkowym będzie miał do dyspozycji specjalny przenośny tablet medyczny w którym będzie mógł wypełnić na przykład kartę wyjazdową pacjenta, czekając na przykład na jego przyjęcie do szpitala czy w trakcie jazdy karetką przez miasto. Część więc pracy „biurowej" lekarze będą mogli wypełniać w trakcie trwania dyżuru a nie po jego zakończeniu.

– Termin realizacji projektu, zgodnie z warunkami przetargu jaki ogłaszamy to sześć miesięcy. Przewidujemy zatem rzeczywiste wdrożenie i zakończenie prac nad systemem w pierwszej połoie 2011 roku – stwierdza Sławomir Piróg.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH